Poutní stezky

Camino má i sv. Karel Boromejský. Vede z jeho rodné Arony do Viverone. 200 km severním Piemontem

Cammino di San Carlo je poutní cesta v severní Itálii, která vede pěšinami, kudy skutečně procházel oblíbený italský světec. Trasa začíná u obří sochy sv. Karla Boromejského v městečku Arona, kde se světec 2. října 1538 narodil. Cílem je město Viverone  se stejnojmenným jezerem. Stezka sv. Karla končí v místě, kde dál pokračuje evropská poutní cesta Via Francigena. Ta vede až do Říma k bazilice sv. Petra.

Logo poutní cesty tvoří žlutý symbol biskupské berly ve fialovém kruhovém poli. Trasa je založena na studii cest sv. Karla Boromejského na severu Piemontu a zejména v oblasti města Biella. Pomocí bibliografického a archivního výzkumu bylo možné rekonstruovat některé pobyty milánského biskupa v těchto údolích, což často potvrzují četná věnování kostelů, oltářů a oratorií po celé současné trase z roku 1610 (kdy byl prohlášen za svatého) až do roku 1640.

Poutní trasa měří 200 kilometrů, je rozdělená na 12 pěších etap. Vydat se po stopách sv. Karla Boromejského lze i na kole. Na bicyklu lze Cammino di san Carlo ji projet za 4 dny. Místa, kterými poutníci procházejí, se objevují v textech dopisů milánského biskupa. Také jeho životopisci lokalitu severního Piemontu popisují včetně měst, která osobně navštívil.

Sv. Karel Boromejský v letech 1571, 1578 a 1584 navštívil Sacro Monte di Varallo a dohlížel na jeho stavbu. Často se zde zastavoval na svých četných cestách mezi Milánem a Turínem, aby vyhledal Kristovo plátno (Turínské plátno). V roce 1571 zůstal svatý Karel v Sacro Monte, aby se zotavil z malárie, která ho oslabila.

V září 1584 navštívil sv. Karel Boromejský v oblasti Biella svého příbuzného, ​​markýze Besso Ferrero Fieschi z Masserana, který byl vážně nemocný. Poté, co opustil Masserano, šel do Vercelli a odtud do Turína znovu shlédnout Kristovo plátno (Turínské plátno).

Poté byl opět v Bielle, kde ho 10. října hostil hrabě Alberto Bertodano. Zde byl také informován o smrti markýze Bessa. Následujícího dne odešel do Masserana, aby zde sloužil pohřební obřady. Obědval v pevnosti Crevacuore na Marchesi v Masseranu a zůstal tam přes noc a ráno odjel do Varalla.

Do Sacro Monte dorazil 12. října a zůstal tam až do 29. dne v měsíci a trávil mnoho času v modlitebnách. Navzdory své malárii se vydal do Ascony ve Švýcarsku, aby zde podepsal dokument, a poté se vrátil do Milána, kde 3. listopadu zemřel.

Obří socha sv. Karla Boromejského v jeho rodném městě Arona slouží jako rozhledna. Je to také výchozí bod poutní cesty Cammino san Carlo.

Etapy pěší pouti Cammino di San Carlo 

Mapka ke stažení

1. Etapa: Arona (Socha sv. Karla Boromejského)–Orta. Spojuje jezero Maggiore s jezerem Orta příjemnou trasou, která vede vesnicemi v dolní oblasti Vergante a údolími Vevera a Agogna. Směrem do Cusia najdete poutní cesty, které vedou až k Monte Mesma, sídlu stejnojmenného kláštera ze 17. století.

2. Etapa: Orta-Varallo. Etapa navazuje na Peregrinatio, historickou poutní cestu mezi Sacri Monti po starých spojovacích cestách mezi údolím Valsesia a Cusio.

3. Etapa: Varallo – Guardabosone. Trasa prochází střední částí Valsesia mezi Varallo a Borgosesia a dotýká se míst náboženského a uměleckého zájmu, jako je Madonna di Loreto ve Varallu a S. Giovanni al Monte z Quarony.

4. Etapa: Guardabosone – Coggiola. Etapa běží zcela ve Valle Séssera s vesnicemi, lesy a tichými údolími.

5. Etapa: Coggiola – Brughiera di Trivero. V této části se střídají průmyslové scenérie a zelená krajina, která spojuje tři poutní místa: Cavallero, Novareia a Brughiera s jejich poutními kostely. V této fázi se dostanete na úpatí Oasi Zegna, která je na této straně charakteristická prohlubní rododendronů.

6. Etapa: Brughiera di Trivero – Pettinengo. Prochází horní částí údolí Strona kolem vesnic, statků a jemné krajiny.

7. Etapa: Pettinengo – S. Giovanni d’Andorno. Opustíte údolí Strona a vstoupíte do údolí Cervo, abyste dokončili trasu ve svatyni San Giovanni di Andorno.

8. Etapa: S. Giovanni d’Andorno – Poutní místo Oropa. Trasa navazuje na část tracciolino, silnice plánované a nikdy nepostavené Ermenegildem Zegnou, která spojuje poutní kostel S. Giovanni s největším mariánským poutním místem v Alpách se sochou černé Madony.

9. Etapa: Poutní místo Oropa–Sordevolo. Prochází z údolí Oropa do údolí Elvo a přírodního parku Parco Burcina do města Sordevolo, které je známé svými pašijovými hrami.

Reklama

10. Etapa: Sordevolo– poutní místo Graglia. V této části narazíte na dvě větve Ecomuseo del Biellese (Ecomuseum na území Biella) (Trappa di Sordevolo a Borgata Bagneri), než se dostanete na poutní místo Graglia.

11. Etapa: Graglia–Chiaverano. Trasa v krátkém úseku vstupuje do oblasti Canavese, prochází Serra d’Ivrea ve směru Chiaverano a S. Stefano di Sessano.

12. Etapa: Chiaverano–Viverone. Tato etapa spojuje Cammino di San Carlo s Via Francigena a dotýká se města Magnano s jeho opevněním, kostelem S. Secondo a ekumenickou komunitou Bose.

Poutní cesta sv. Karla Boromejského je součástí projektu Sacri Monti (Svaté hory) a zahrnuje řadu pozoruhodných poutních míst na severu Itálie. https://www.sacrimonti.org/

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap