Příběhy

Červená středa – připomínka pronásledovaných za víru

K mezinárodní iniciativě Červená středa se Česká republika připojí již potřetí. Rudě nasvětlené budovy připomenou ve středu 25. listopadu oběti pronásledování pro náboženské přesvědčení. Program v Praze začne konferencí v Karolinu o pronásledování pro víru ve světě. Následuje společná křesťansko-židovská modlitba a průvod kolem tří červeně nasvícených budov.

Červené světlo je symbolem této iniciativy a odkazuje na mnohdy krvavé utrpení těch, kteří žijí v náboženské nesvobodě a útlaku. Akci organizuje společně Česká biskupská konference s Ekumenickou radou církví v ČR, Federací židovských obcí v ČR a Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku.

„Právě v tomto je Červená středa jedinečná. Jsme dobře sehraný tým, ve kterém spolupracují Židé společně s křesťanskými církvemi a náboženskými společnostmi všech denominací. Chceme poukázat na to, že svoboda vyznání není samozřejmostí a na mnoha místech ve světě je porušována,“ říká Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí v ČR.

Konference z Karolina na Facebooku a hybridním kanálu TV Noe+

Od 13.00 hodin se bude ve Vlasteneckém sále pražského Karolina konat konference o pronásledování pro víru ve světě, kterou pořádá Institut pro křesťansko-demokratickou politiku (IKDP). Z důvodu protipandemických opatření bude však bez účasti veřejnosti pouze v online režimu. Celou konferenci je možné sledovat na facebookových stránkách IKDP nebo živě na hybridním kanálu TV Noe+. „Na konferenci se připojí i Falah Hasan, zástupce náboženské komunity jezídů nebo promluví i Yohanna Petros Mouche, arcibiskup z Mosulu,“ představuje hosty předseda správní rady IKDP Pavel Svoboda, který myšlenku Červené středy přinesl do České republiky.

Večerní průvod se svíčkami z Karolina na Staroměstské náměstí

„V 18.00 hodin se bude ve Velké aule Karolina konat židovsko-křesťanská modlitba, ta bude také přenášena online. Poté (v 18.30) bude následovat průvod kolem červeně nasvícených budov v Praze, kde už počítáme i s účastí veřejnosti,“ vysvětluje generální sekretář ERC Petr Jan Vinš. Průvod půjde z Karolina, ke kostelu sv. Havla, ke kostelu sv. Mikuláše na Staroměstském nám. a bude ukončen u Staronové synagogy. Akce je oficiálně nahlášené shromáždění, tedy je povolena účast až 100 osob ve skupinách po dvaceti. V Praze bude kromě výše zmíněných budov nasvíceno třeba Rudolfinum, Petřínská rozhledna nebo budova Poslanecké sněmovny.

Nasvícené Mahenovo divadlo v Brně i katedrála v Olomouci

Kromě Prahy si Červenou středu připomenou i v jiných městech a obcích po celé České republice Například v Brně bude nasvícené Mahenovo divadlo, v Třebíči Bazilika svatého Prokopa a v Olomouci katedrála sv. Václava. „Připojit k této akci je možné i v době koronaviru. Mnoho farností, sborů či modliteben, například v Mníšku pod Brdy, v Prostějově, v Liberci nebo v Plzni, nám již potvrdilo, že nasvítí budovy červeným světlem,“ říká P. Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference a dodává: „Zapojit se mohou ostatně všichni, stačí jen zapálit svíčku jako vzpomínku na ty, kteří za své náboženské vyznání trpí.“

Reklama

Seznam všech institucí, které se již připojily, naleznete na tomto odkazu (stále se doplňuje).

Červená středa (#RedWednesday) je akce, jejímž smyslem je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem této iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru – lidé proto v tento den zapalují svíčky nebo dokonce nasvěcují významné budovy červeným světlem (kostely, sloupy, sochy aj.).  S touto aktivitou přišla poprvé britská pobočka křesťanské organizace Aid to the Church in Need, v České republice ji organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. V minulém roce se k Červené středě připojilo na osmdesát subjektů po celé ČR. Akce se koná také na dalších místech ve světě, mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách, v Kanadě nebo ve Velké Británii.

Zdroj: www.cirkev.cz

Fotka od S. Hermann & F. Richter z Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap