Na cestu

Cesta do Compostely začíná s credencialem. Poutní pas snadno seženete i v Česku

Na pouť do Santiaga de Compostela letos pomýšlí tisíce poutníků, kteří cestu z důvodu pandemie loni odložili. Do Španělska k hrobu svatého Jakuba Většího láká i zahájený jubilejní Svatý rok. Přestože jsou možnosti cestování po Evropě kvůli nákaze koronaviru značně omezeny, na případnou cestu se lze připravit již nyní. Těšit se na první kroky po svatojakubské cestě můžete třeba s poutnickým pasem tzv. credencialem.

Průkaz poutníka vydaný v ČR platný v celé EU

Sdružení přátel svatojakubské poutní cesty Ultreia z. s. má průkazy poutníka  ve své stálé nabídce. Od 1. 1. 2021 dokonce jen za 110 korun. „Díky změně tiskárny a nižším nákladům na tisk můžeme nově nabízet credencial levněji,“ informuje o novince spolek Ultreia, který od roku 2008 rozvíjí poutní stezky a putování v České republice. Český credencial je vyroben jako knížečka ve formátu 9,5 x 17 cm (š x v). Desky tvoří čtvrtkový papír o gramáži 230g/m2. V poutnickém pasu je celkem 8 listů s gramáží 160g/m2, které slouží k potištění razítky na jednotlivých zastávkách poutní cesty. Credencial obsahuje všechny náležitosti pro uznávání i v zahraničí. 

Credencial plný razítek je trvalou vzpomínkou na vykonanou pouť

Když s českým poutnickým pasem dorazíte do Santiaga a splníte podmínky pro získání certifikátu poutníka, odvezete si domů na památku latinsky psanou Compostelu. Pro získání potvrzení o vykonání pouti v Santiagu de Compostela je nutné absolvovat posledních minimálně 100 km pěšky nebo 200 km na kole či na koni. To se dokládá právě razítky sbíranými každý den na cestě do poutnického pasu.

Reklama

S českým credencialem se poutníci z České republiky bez problémů prokazují při žádosti o ubytování v poutnických noclehárnách. Ve většině ubytoven ve Španělsku je vyžadován proto, aby poutníka vůbec ubytovali. Platí to především o církevních ubytovnách, které nabízejí ubytování zdarma (za dobrovolný příspěvek), městských (munucipálních) a soukromých ubytovnách. Po absolvování pouti credencial každému poutníkovi zůstává jako trvalá připomínka jeho cesty. Každé razítko je tak vzpomínkou na jednotlivé etapy prožité pouti i místo, kde odpočíval a doplňoval síly k pokračování v cestě do Santiaga.

Poutnický pas vydaný v České republice v e-schopu Ultreia.cz

Foto: Ultreia.cz

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap