Na cestu Vánoce

Kde bydlí poštovní Ježíšek? V krušnohorském Božím daru, Christkindlu ve Štýrsku i v Rajecké Lesné na Slovensku

V Česku má Ježíšek poštu v Božím Daru, na Slovensku v Rajecké Lesné, rakouské děti píší Ježíškovi do malé poštovny v obci Christkindl, v Polsku mají vánoční poštu ve Varšavě a v Německu je míst, kde se každoročně v adventu razítkují dopisy speciálními razítky hned sedm.

Reklama

Právě německá pošta potěší sběratele těchto ojedinělých razítek nejvíc. „Sondernstempel“ dostanete s vyobrazením tradičního Ježíška v betlémských jeslích, ale také s vánočním mužem „Weihnachtmannem“ i se sv. Mikulášem. Všechna místa, kde tyto posvátné postavy bydlí a dopisy razítkují, mají svým názvem blízko k nebo přímo ke světcům. Vánoční muž má poštu v Himmelpfortu a v Himmelsthüru. Ježíšek v Engelskirchenu, Himmelpfortenu  a v Himmelstadtu. Mikuláš bydlí na adrese v Nikolausdorfu a přímo v obci s názvem St. Nikolaus a rovněž v Himmelstadtu.

Tradice razítkování vánoční pošty funguje na poště v Rajecké Lesné od roku 1999. V rakouské obci Christkindl bydlí Ježíšek od nepaměti, dopisy se zde však razítkují už od roku 1965. Příležitostných razítek tak už byla celá řada. Své vánoční razítko mají i další města. Dostanete jej například ve Vídni, Linci, ale i v místě zrození nejznámější koledy Tichá noc v Oberndorfu u Salcburku.

Ilustrační obrázek: Deutsche Post

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap