Hudba

Vánoční dárek od sopranistky Patricie Janečkové – White Christmas z ostravského kostela sv. Ducha

Patricia Janečková – slovenská sopranistka žijící v Ostravě, kde v současnosti studuje operní zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity pod vedením Evy Dřízgové-Jirušové – připravila svým posluchačům hudební dárek. Ve spolupráci s muzikanty a filmaři nazpívala legendární píseň „White Christmas“, kterou před 80 lety složil Irving Berlin a v jejímž textu vyjadřuje nostalgii po zasněžených vánocích svého dětství. Poprvé zazněla na Boží Hod Vánoční v roce 1941 v podání Binga Crosbyho v rozhlasovém pořadu The Kraft Music Hall.

Reklama

Koncert Hall z kostela sv. Ducha

Do 40. let 20. století stylizovali podání písně také filmaři pod vedením Aleše Neničky. Pro nahrávku v černobílém provedení byl vybrán moderní kostel sv. Ducha v Ostravě Zábřehu. Spolu s Patricií Janečkovou v klipu vystupují muzikanti: Martin Janeček (kontrabas), František Adamík (křídlovka), Karel Šín (klávesy) a Rostislav Mikeška (bicí).

Nejslavnější vánoční píseň v USA

Song slavící letos své osmdesátiny si v roce 1942 zahrála ve filmovém muzikálu Holiday Inn a získala Oscara za nejlepší původní píseň. Podle Guinessovy knihy rekordů jde o komerčně nejúspěšnější nahrávku všech dob, které se prodalo po světě padesát miliónů kusů. Píseň se stala v USA symbolem vánočních svátků a inspirovala v roce 1954 film White Christmas režiséra Michaela Curtize. Původní skladbu proslavily i nové verze v podání Franka Sinatry, Elvise Presleyho, Doris Dayové, Tonyho Benneta, Michaela Botona a Barbry Streisandové a Bette Midlerové. V češtině ji nazpíval Karel Gott a Helena Vondráčková. V původní anglické verzi ji o letošních Vánocích zpívá také Patricia Janečková.

Foto: YouTube.com

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap