Na cestu

Dárci do online kasičky nastřádali už téměř 10 milionů. Tříkrálový koncert vynesl přes 2 miliony

Koledování v nouzovém stavu nutí Charity v celé České republice vymýšlet alternativní způsoby, jak se k dárcům dostat. Děti s kasičkami nemohou zvonit u dveří domů a bytů, přispívat se však nemusí jen online. Plastové pokladničky se tak objevují na místech, kam lidé míří nejčastěji. Do sbírky tak jde přispět v prodejnách potravin, lékárnách i v kostelích. Online kasičku jako nouzovou alternativu již využily tisíce dárců. Aktuální výše nastřádané částky je 9 520 531 Kč.

Začaly se sčítat i plastové kasičky. Byl v nich milion

V neděli 10. ledna se vydařil také televizní Tříkrálový koncert. Během hodiny poslali diváci formou DMS zpráv na konto Tříkrálové sbírky obnos ve výši 2 163 861 Kč. Celkem se již pomocí dárcovským SMS vybralo 3 176 285 Kč. Podtrženo, sečteno. Online forma sbírky zatím Charitám přinesla částku ve výši 12 696 816 Kč. Další peníze čekají na různé charitativní projekty v plastových kasičkách. Do nich lze letos přispívat až do 24. ledna. Někde se již začalo sčítat. Aktuálně je rozpečetěno 1,6% kasiček s částkou 1 198 092 Kč. Průběžné výsledky jsou k dispozici na stránce Tříkrálové sbírky.

Nouzový stav a omezení koledování se na výsledku podepíše

Při přípravě Tříkrálové sbírky 2021 bylo zapečetěno celkem 18 615 plastových kasiček. Nemožnost koledování však způsobí, že většina z nich zůstane letos prázdná. Aby tomu tak nebylo, hledají Charity a koordinátoři sbírky v jednotlivých diecézích způsob, jak je naplnit. Do schránek domácností se tak v těchto dnech dostaly letáčky s informacemi, kde statické pokladničky čekají. „Pokladničky jsou k dispozici zejména na místních Charitách, v některých obchodech, na městských a obecních úřadech a také v kostelech,“ uvádí hlavní koordinátorka Tříkrálové sbírky Gabriela Víšová, která připouští, že letošní koledování koronavirus poznamená na výsledku.

Reklama

„Osobní setkávání je samozřejmě jedním z pilířů sbírky a jen velmi neradi o něj přicházíme. Zpřísněná opatření nám však nedovolují koledování ve skupinkách v ulicích uskutečnit. Zákaz vycházení, kdy přes 70 tisíc dobrovolných koledníků musí zůstat doma, způsobí nepochybně velký výpadek,“ konstatuje Gabriela Víšová. Charitám vychází vstříc mnohé obecní úřady, které umisťují pokladničky ve svých prostorách.

V loňském roce byla Tříkrálová sbírka rekordní. Celkem se vybralo 133 803 733 Kč.

Foto: Dominik David/Člověk a Víra

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap