Poutní místa

Dostali jste k Vánocům LEGO? Máme pro vás inspiraci. Vatikán celý z kostek!

Krabice s LEGO stavebnicí těší pod vánočním stromečkem již několik generací malých i velkých stavitelů. Barevné kostičky z Dánska se staly pro mladého Američana jménem Rocco Buttliere celoživotní vášní. S Legem si hraje stále. Ke stavění jich však spotřebuje desetitisíce. Absolvent architektury v Chicagu se věnuje tvorbě zmenšenin reálných staveb. Každou budovu, každý detail vytváří z Lego dílků. Letos 4. prosince světu představil své poslední dílo – nejmenší městský stát světa Vatikán. Na ploše 131 x 173 cm je vše, co papežský stát tvoří. Bazilika sv. Petra s kolonádou a nádvořím, vatikánská muzea, Sixtinská kaple, aula Pavla VI., vysílač Vatikánského rozhlasu i zelené zahrady s kašnami.

Bílé Lego postavičky mají roli světců na Berniniho kolonádě

Jeho dílo obsahuje neuvěřitelných 67 tisíc kostek. Některé z nich máte určitě také doma ve svých stavebnicích. Děti v ozdobných prvcích na vrcholech budov poznají kostičku používanou pro „zmrzlinu“ nebo v kopuli chrámu sv. Petra tvoří výplň lomených oken „ručičky“ panáčků. LEGO postavičky v čistě bílém provedení bez potisků tvoří sochy světců na vrcholu Berniniho kolonády. Rocco Buttliere však pro zmenšeninu Vatikánu v měřítku 1:650 použil i 1300 kostek zcela unikátních, které v běžných stavebnicích nenajdete.

Reklama

Mrakodrapy, baziliky a katedrály i čínské Zakázané město

Mezinárodně uznávaný umělec s diplomem z architektury začal tvorbě zmenšenin významných světových budov a komplexů věnovat v roce 2009. Pro svůj projekt s názvem Landmark vytvořil již více než padesát modelů globálních památek, z nichž mnohé jsou kombinovány do velkých souvislých městských krajin. Svou prací se snaží posunout hranice využití dílů stavebnice LEGO se zvláštním důrazem na detail a přesnost. V portfoliu mladého umělce najdete mrakodrapy amerických velkoměst, katedrály Notre Dame v Paříži a Santa Marie del Fiore ve Florencii, westminsterský palác i westminsterské opatství v Londýně nebo chrám Hagia Sofia v Istanbulu. Úctyhodná je také tvorba územních celků. V kategorii Landscapes najdeme již zmíněný stát Vatikán, ale také starověký Řím nebo čínské Zakázané město v Pekingu.  

Dílo mladého umělce z Chicaga uznává Amerika i zámoří

Rocco Buttliere se absolvování Illinois Institute of Technology v Chicagu věnuje své umělecké práci na volné noze místo tradiční architekturní kariéry. Žije v Chicagu a je výjimečně aktivním členem mezinárodní komunity fanoušků LEGO. Vystavuje na všech přehlídkách BrickUniverse, účastní se každoroční kongresu Brickworld v Chicagu a každoročně se účastní a vystavuje na mnoha akcích v zámoří. Jeho posledním dílem je právě ztvárnění státu Vatikán. Příprava designu umělci trvala 500 hodin v průběhu 70 dnů. Vlastní stavba pak zabrala 300 hodin práce rozložené do 28 dní. Výsledek si můžete vychutnat na videu, které Vatikán z kostek prezentuje.

Více na https://www.roccobuttliere.com/

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap