Fenomén poutnictví patří k dlouhodobým zájmům studentů a pedagogů experimentálně výzkumného centra dějin umění při Masarykově univerzitě v Brně. Tým z Centra raně středověkých studií podnikl v roce 2017 poutní cestu do Francie. Zkušenosti a zážitky z 1500 km dlouhé cesty zpracoval v knize s názvem „Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek“.
Publikace zmapovala nejen trasu a navštívená středověká místa, ale také zkušenost moderních poutníků náramně podobou těm, kteří po stejných cestách kráčeli před stovkami let. Knížka je však už řadu měsíců vyprodaná. Zájem o její přečtení však trvá.
Proto se tým vědců rozhodl o její novou edici. O podporu k vytištění 2. vydání prosí veřejnost na portále Donio.cz. Zatím se podařilo vybrat desetinu cílové částky. Za pomoc nabízejí možnost získat nejen knihu, ale také další dárky. Najdete mezi nimi dokonce i pouť.
Anotace a ukázka z knihy „Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek“
Když se řekne středověká pouť, mnozí si dnes představí takřka fanatický náboženský akt. Taková představa se zakládá na moderních předsudcích o středověkém náboženství, které je dnes běžně spojováno s iracionalitou, manipulací, absencí tolerance a často i násilím. Jak ale ve skutečnosti probíhala středověká pouť? Jak vypadal středověký poutník a svět kolem něj? A jaký je vztah poutnictví a umění?
To jsou některé z otázek, na něž tato kniha hledá odpovědi. Doprovází středověkého poutníka na cestě krajinou až do cíle jeho cesty, interiéru kostela, a ukazuje, jak v něm díky umění, vůni kadidla, světlu svící a příjemnému chladu zažíval posvátno všemi smysly. Jedna věc se zdá být jistá: v předmoderním světě stejně jako dnes bylo putování zážitkem, který proměňoval život a nenechal nikoho lhostejným.
„Než budu pokračovat, zmíním ještě jednu skutečnost důležitou pro pochopení následujících stránek. Za posledních deset let jsem ušel více než čtyři tisíce kilometrů po poutních cestách napříč kontinentální Evropou a podobnou zkušenost mají i další spoluautoři této knihy. Naše chápání fenoménu poutnictví tedy není pouze teoretické. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli, co to znamená přesouvat se celé dny tempem vlastního těla. Nejsme tedy jen historikové umění, ale také ženy a muži, kteří byli poutníky.“
Podpořit vydání knihy můžete prostřednictvím dárcovské platformy Donio.cz až do 29. září 2024.