Knihy

„S otcem Piem za zády“ o putování k hrobu stigmatizovaného světce

Poutní deník „S otcem Piem za zády“ jehož autorem je současný duchovní správce ve farnosti Jevíčko P. Josef Slezák, vyšel poprvé v roce 2011. Druhého vydání se dočkal o šest let později v nakladatelství Triton. Knihu lze stále sehnat v knihkupectvích nebo půjčit v knihovně.  V den, kdy si církev připomíná památku sv. otce Pia z Pietrelciny, nelze nepřipomenout poutní zkušenost mladého muže, kterému šedesátidenní pouť změnila život.

Kniha má dodat odvahu putovat

Autor deníku prožil své putování k hrobu světce do San Giovanni Rotondo před třinácti lety. Do deníku si zapisoval jednotlivé denní etapy, zaznamenával setkání s těmi, které během cesty potkal, kdo mu pomohli a co sám osobně při pouti prožíval. „Zápisky psané přímo na cestě ve chvílích odpočinku mají čtenáři dodat odvahu , vyjít ze svého klidu, ze svého domu a ze svého příbuzenstva..‘ (Gen 12,1) a najít sebe sama,“ zaznělo na adresu knížky při jejím prvním vydání.

„V poutnickém životě je člověk připraven o podporu rodiny a přátel; není jisté, že bude pokaždé snídat nebo večeřet; není jisté, že v noci bude spát pod střechou, ani to, že ho nohy donesou tam, kam chce dojít. Na neorganizované pouti se takové situace „existenční vydanosti“ objevují celkem často,“ rozvádí poutnické téma vydavatelství Triton při druhém vydání knížky v roce 2017.

Autor poutního deníku prožil během cesty několik životu nebezpečných situací, které ho naučily všímat si okamžiků, kdy k němu mluvil Bůh – ať už skrze situace či skrze „anděly“. On k nám mluví často, ale my si toho ve starosti o svou „zajištěnost“ často nevšimneme. Poutník je daleko víc závislý na tom, zda rozezná okamžik, kdy se s ním Bůh potkává.

Reklama

Diplomka na téma poutnictví

P. Mgr. Ing. Josef Slezák absolvoval v roce 2014 studia na Cyrilometodějské teologické fakultě v Olomouci a v roce 2015 byl vysvěcen olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem na kněze. Působil v Kroměříži a nyní je duchovním správcem farnosti Jevíčko, Chornice a Křenov. Ve své diplomové práci se věnuje fenoménu „východního“ poutníka v české duchovní literatuře.

Svatý Pio z Pietrelciny (25. května 1887, Pietrelcina, Itálie – 23. září 1968, San Giovanni Rotondo, Itálie) byl italský kněz a světec, který byl známý zejména pro svá stigmata (Kristovy rány). Je mu taktéž přisuzováno mnoho zázraků jako je například jasnovidectví nebo bilokace. Narodil se jako Francesco Forgione a přijal řádové jméno Pius. (Zdroj: Wikipedie.org)

Koláž s využitím fotografie a obálky knihy

Fotka od Gianni Crestani z Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap