Poutní stezky

Někdo se vyřádil. Svatojakubské poutnické budky jsou orazítkované zvenku i uvnitř

Poutnické budky, které lemují Svatojakubskou poutní stezku z Brna do Mikulova, se staly terčem vandalů. Po třech měsících od instalování jsou dřevěné schránky u Macochy, v Klentnici i v Mikulově zbarvené modrou a červenou razítkovou barvou. Ten kdo to udělal, určitě neměl žádný poutnický pas. Razítkem potiskl celou budku i notes pro vzkazy poutníků.

„Nemusíte hledat deset rozdílů, ani pět. Stačí jen jeden – a ten poznáte pouhým okem,“ oznámili ve středu 23. září správci Svatojakubské stezky nečekanou proměnu zánovních schránek. Poutníci v každé z nich najdou mechanické počítadlo, zalaminovanou brožuru o poutních cestách na jižní Moravě, poutnickou knížku a propisku na zápisy a vzkazy a razítko s poduškou nasáklé razítkovou barvou. Právě toto vybavení někdo zneužil. Razítkoval a razítkoval, dokud poduška nevyschla.

Na trase je 22 „Pilgrim pointů“ s razítky

Svatojakubské budky jsou symbolem speciálního poutnického zastavení. Na trase z Brna do Mikulova je jich celkem 22.  Tzv. „Pilgrim pointy“ jsou označeny symbolem Svatojakubské stezky – mušlí hřebenatkou. V jednotlivých obcích je po dohodě s místními samosprávami nainstaloval poutník a spolupracovník Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava Roman Klecker.

„Nechal jsem se volně inspirovat podobnými poutnickými budkami, které jsem viděl při putování Rakouskem, Španělskem či Japonskem. Lákalo mě také u nás umístit na poutní trasu objekty umožňující poutníkům non stop přístup k informacím o trase a také k oblíbeným razítkům do poutnického pasu – credenciálu,“ uvedl Roman Klecker.

Pomozte nám poutnické budky hlídat

Správci poutnické stezky nyní veřejnost prosí o pomoc při „hlídání“ těchto schránek, které slouží poutníkům při jejich putování jižní Moravou. „Děkujeme za to, že nás upozorňujete a všímáte si stavu budek, kolem kterých projdete. Děkujeme také informačním centrům a jednotlivým obcím, které budky chodí kontrolovat. A budeme jen doufat, že se chování druhých vůči veřejným objektům postupem času zlepší.“

Reklama

Kdo si všimne poničené budky, má schránku vyfotit a poslat snímek na e-mail info@ccrjm.cz nebo komunikovat přes Facebook Svatojakubské cesty.

Více o Svatojakubské cestě Jižní Moravou najdete na www.jakubskacesta.cz.

Foto: www.jakubskacesta.cz

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap