Pacifická hřebenovka je dálková jezdecká a pěší trasa na západě Spojených států. Pacific Crest Trail (PCT; celým názvem Pacific Crest National Scenic Trail) se začala budovat ve 30. letech 20. století mimo jiné i díky křesťanské mládežnické organizaci YMCA. Oficiálně byla dokončena v roce 1993. Pacific Crest Trail je 4 286 km dlouhá, pohybuje v nadmořské výšce téměř od samotné hladiny moře až po 4 011 m (Forester Pass). Trasa prochází přes 25 národních lesů a 7 národních parků (Sequoia, Kings Canyon, Yosemite, Lassen Volcanic, Crater Lake, Mount Rainier a Severní Kaskády) Trasa hřebenovky prohází z větší části pohořími Sierra Nevada a Kaskádové pohoří, které leží 160–240 km východně od amerického pobřeží Tichého oceánu. Stezka vede od hranice s Mexikem na jihu po Britskou Kolumbii v Kanadě, její trasa vede přes státy Kalifornie, Oregon a Washington.
A právě o této pěší trase vypráví příběh jednoho z těch, kdo se na ní vydali. Jeho autorem je Jan Pacina. Co o své cestopisné knize říká?
Příběh, který se vám chystám odvyprávět, je tak běžný, že se mohl státi vám. Naše životy jsou nabité prací, rodinou, sportem – a pak najednou prázdno. Pomalu se vytratí barvy, chutě i vůně. Zůstanou jen povinnosti a složenky. Vyhoření. Může to potkat každého a v návalu denních závazků nezjistíte, že se něco takového děje. Zpočátku si řeknete, že jste jen trochu líní. Jenže já líný nikdy nebyl. Airbus A350 je letadlo, které vás lehce přepraví z kontinentu na kontinent. K tomu dostanete jídlo, pití, a pokud nejste zrovna náročným divákem, můžete zhlédnout i pár filmů, aniž by se vám kulturně přitížilo. Nejsem žádný cestovatel, přesto jsem právě odstartoval příběh, který o cestě bude. Sedím v nacpaném letadle a tvářím se, jako by létání pro mě byla maličkost. Není. Teď mě letadlo nese na začátek nejdelší pěší cesty, jakou jsem kdy podnikl. Kousek od San Diega na mě čeká můj cíl. Je široký pouze šedesát centimetrů, ale na délku měří více než čtyři tisíce kilometrů. Pacifická hřebenovka.