Poutní místa

Nejvyšší sochu Krista Krále na světě mají v Polsku. Postavena byla před 10 lety

Nedělní slavnost Ježíše Krista Krále je příležitostí porozhlédnout se po poutních místech slavících patrocinium právě v tento den. Pozornost již deset let poutá malá vesnička Świebodzin na západě Polska. Na mírném návrší zde totiž stojí největší socha zobrazující Ježíše Krista na světě.

Nápad postavit pár desítek metrů od vesnice sochu, který bude větší než monument v Riu de Janeiru, dostal v roce 2000 místní farář Sylvester Zawadzki a diecézní biskup Adam Dyczkowski jej v tom podpořil. O pět let později koupila farnost pozemek a dalších pět let trvala stavba. Autorem sochy je Mirosław Kazimierz Patecki a v rozměrech si nezadá se starověkými kolosy.

V den slavnosti Krista Krále 21. listopadu 2010 byla 33 metrů vysoká socha vyrobená z vláknobetonu a vyztužena ocelí požehnána biskupem Stefanem Regmuntem. Skutečně obří dílo váží 440 tun. Hlava Krista je osazena pozlacenou korunou, která skrývá různé antény a satelity telekomunikačních společností. Celkem monument měří i s návrším, základní deskou a dvoumetrovou korunou 48 metrů. Součet všech těchto položek z ní dělá nejvyšší sochu Krista na světě.  Rozpětí Ježíšových ramen 26 metrů široké.

Reklama

Turisté a poutníci mají k dispozici poutní dům s WiFi

Přestože je z vrcholu sochy nádherný výhled do rovinaté krajiny, pro návštěvníky jako rozhledna neslouží. Bílá postava znázorňující Ježíše Krista Krále se i tak stala turistickým cílem a rovněž vyhledávaným novodobým poutním místem. V roce 2012 se začal v těsné blízkosti sochy stavět dům pro poutníky. Po jeho dokončení začal nabízet ubytování v dvoulůžkových pokojích hotelového typu včetně WiFi připojení.

Świebodzin leží nedaleko Lubuské stezky svatojakubské cesty, která je trasována na západě Polska a míří k německé hranici k řece Odře. Lubuská stezka byla vybudována jako společný projekt  polských a německých studentů v letech 2005-07. Západní větev svatojakubské cesty přirozeně navazuje na Polskou cestu (Camino Polaco) vedoucí z Olštýna přes Toruň do Hnězdna a je nejkratším spojením Velkopolska směrem na západ.

Více k poutnímu místu a soše Krista Krále najdete na https://sanktuariumswiebodzin.pl/

Fotka od Henryk Niestrój z Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap