Kláštery

Opatství Admont zasáhlo v lednu zemětřesení i obří lavina zájmu o barokní knihovnu

Když benediktinské opatství Admont v rakouské zemi Štýrsko zasáhlo ve středu 20. ledna zemětřesení o síle 4,5 Richterovy stupnice, padaly ze zdí obrazy a zatřásly se monitory počítačů v kancelářích kláštera.  Na barokních budovách kláštera ani baziliky v Admontu se naštěstí otřesy viditelně nepodepsaly. Poškozená nebyla ani knihovna, která patří k největším na světě.

Lokální otřesy však poškodily poutní kostel Frauenberg, který leží jen 7 kilometrů od kláštera. Vysypala se skleněná okna a narušila část stropních fresek. Podle seismologů byl kostel silně zasažen právě proto, že se epicentrum otřesů nacházelo v jeho těsné blízkosti.

„Seděli jsme v druhém patře a nejdřív jsme si mysleli, že je to střešní sněhová lavina. Ze zdí však padaly obrazy a zatřásly se monitory počítačů a lampy na stolech,“ popsal tehdy otřes mluvčí kláštera Mario Brandmüller pro rakouská média.

Digitální prohlídka má pozvat k návštěvě největší klášterní knihovny na světě

Opatství Admont se tak do novin dostalo o den dříve, než plánovalo. Ve čtvrtek 21. ledna PR odbor kláštera naplánoval online tiskovou konferenci, kde převor kláštera představil virtuální prohlídku barokní knihovny. Projekt „cultour.digital“ nabízí virtuální kulturní zážitek i v době, kdy se do Admontu turisté nemohou dostat. Prohlídka na dálku je také pozvánkou ke skutečné návštěvě místa s bohatou historií.

„Klášter bez knihovny je jako pevnost bez zbrojnice.“ Toto rčení o Admontu rozhodně neplatí. Benediktini zde knihovnu založili v roce 1074 a své první knihy si přinesli s sebou z mateřského kláštera Sv. Petra. Kromě toho velmi brzy do knihovny přibyly knihy od zakladatele kláštera arcibiskupa Gebharda ze Salzburku.

První byla třídílná obří Bible z doby kolem roku 1070, kterou sám zakladatel kláštera věnoval své oblíbené nadaci Admont. Ze stejné éry pochází evangeliář nádherně zdobený knižními malbami. Od poloviny 12. století mělo opatství Admont vlastní písárnu (skriptorium), ve které bylo vyrobeno mnoho knih jak pro vlastní potřebu, tak pro jiné kláštery.

V období kolem roku 1300 opat Engelbert, pravděpodobně nejvšestrannější učenec v historii kláštera, rozšířil knižní inventář velkým množstvím vlastních děl. Po vynálezu tiskařského lisu se počet písemných prací zvýšil mílovými kroky. Na konci 16. století bylo pravděpodobně vyrobeno více než 3 000 knih tiskařským lisem v Admontu. O významu a velikosti klášterní knihovny, která je největší na světě, svědčí tato čísla: 200 tisíc svazků z toho 1400 rukopisů datovaných od 8. století.

Instagram Oprah Winfrey spustil lavinu zájmu o návštěvu barokního kláštera

Přestože je klášter Admont známým turistickým a poutnickým cílem, o světový věhlas se v minulých dnech postaraly sociální sítě. Snímky interiéru knihovny publikované na Instagramu rakouského influencera, který publikuje fotografie krás své země pod zkratkou „Seplb“, sdílela na svém profilu známá americká moderátorka, herečka a Oprah Winfrey. Její instagramový účet, věnovaný knížkám, sleduje více než půl milionů lidí. Když na začátku tohoto týdne sdílela informaci o barokní knihovně v rakouském klášteře, strhla doslova lavinu zájmu.

Reklama

Klášterní knihovna benediktinského opatství Admont v současné době přitahuje velkou pozornost až v Spojených státech. Může za to televizní moderátorka Oprah Winfreyová, která doporučila návštěvu velkolepé barokní knihovny členům svého knižního klubu Oprah’s Book Club. Aktivitu tiskového oddělení na propagaci klášterní knihovny a celého barokního areálu zasazeného do alpského údolí tak ještě znásobila. Video z klášterní knihovny na globální cestovní platformě „EarthPix“ a na webových stránkách bloggerů má už více než milion zhlédnutí a množí se také dotazy ohledně rezervací.

Klášter Admont: www.stiftadmont.at.

Fotka od Michael Brandl z Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap