Příběhy

Papež František ocenil horlivost slovenských kněží, kteří pracují jako dobrovolníci v nemocnicích

Zvěsti o odvaze s jakou se mladí kněží na Slovensku zapojili do pomoci zdravotníkům přímo v nemocnicích, se donesla až k papeži Františkovi. Napsal jim osobní dopis, kde jejich horlivé nasazení ocenil a povzbudil je k pokračování v této službě. Nejvíce duchovních, kteří se na začátku roku rozhodli vyměnit černou sutanu za bílý plášť zdravotníků je na východě Slovenska. Své síly nabídlo jako dobrovolníci v covidových odděleních a vakcinačních centrech 77 kněží. Jejich přítomnost je nejen povzbuzením pro nemocné, ale také pro vyčerpaný personál nemocnic.

Zavřené kostely vyměnili za nemocnice. Personál je přijal s nadšením

Zavřením kostelů reagovala vláda na Slovensku na zhoršení situace v zemi a šířící se nákazu. Řada mladých kněží se rozhodla nesledovat pandemii jen v televizi a vydali se aktivně pomoct přímo do epicenter nákazy. Na východě Slovenska se tak s kněžími v roli ošetřovatelů mohou setkat pacienti a zdravotníci v devíti nemocnicích. Svou pomocnou ruku při aktivní službě i duchovní službu jim nabízí denně již po dobu deseti týdnů.

„Kněží nabídli na začátku roku ředitelům nemocnic dobrovolnickou službu, protože skutečně přibývalo velmi mnoho nemocných a lékaři a zdravotníci s velkou obětavostí poskytovali permanentně profesionální péči,“ uvedl k zapojení duchovních do boje s pandemií košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, který dodal, že ředitelé byli velmi překvapeni a povzbuzeni a během jednoho dne přišla i odpověď i s předběžným zařazením pro každého kněze.

Dopis papeže Františka všechny překvapil a nesmírně povzbudil. Vydržíme!

Velkým překvapením pro arcibiskupa Bernarda Bobera bylo, když mu v minulých dnech přišel z Vatikánu dopis podepsaný samotným papežem. Povzbudivý dopis hned přeposlal kněžím, kteří jako dobrovolníci v nemocnicích slouží. Všechny povzbudil. „Slova papeže Františka nám přinášejí nové nadšení, ochotu a sílu vydržet, zůstat a svědčit. Upřímně děkujeme za požehnání, které velmi potřebujeme a chceme papeže na dálku ujistit o našem modlitebním mementu za něj a jeho věrnou službu pro celou církev,“ zareagovali duchovní na papežův dopis.

Plné znění dopisu papeže Františka

Drahému bratru Mons. Bernardovi Boberovi

košickému arcibiskupovi

S radostí jsem přijal Váš milý dopis, kterým jste mě informovali o zkušenosti 77 mladých kněží Vaší diecéze, sloužících dobrovolně v nemocnicích na východě Slovenska, aby podpořili nemocné a zdravotníky v tomto čase pandemie.

Ocenil jsem toto kněžské svědectví, poznamenané radostí sdílení a bratrské pomoci trpícím a lidem v nesnázích. Právě proto toužím poděkovat těmto skvělým kněžím za jejich konkrétní gesto milosrdenství a pozorné péče.

V perspektivě církve, která stále vychází k druhým, aby zajistila srdeční blízkost duchovním a hmotným požadavkům všech lidí, zvláště těch nejnuznějších, je nanejvýš důležité svědectví kněží, kteří se darují druhým s evangelní láskou a duchem oběti.

Děkuji jim a povzbuzuji je v pokračování s důvěrou a spokojeností v jejich poslání. Ještě jednou upřímně oceňuji jejich horlivost, která oduševňuje jejich službu Božímu svatému lidu. Prosím je o modlitbu za mě a srdečně každému z nich posílám Apoštolské požehnání.

Vkládám se i do Vašich modliteb a bratrsky Vás zdravím.

Reklama

František

Zdroj: Tisková kancelář Konference biskupů Slovenska/Foto: Jaroslav Fabian

Reportáž z nasazení kněží v nemocnici v Galantě.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap