Poutní místa

Po nehodě kočáru nechal rychtář postavit kostel i křížovou cestu. Pouť v Rudě u Rýmařova v neděli 1. srpna

Sníh uprostřed léta v Rudě u Rýmařova sice meteorologové nikdy nezaznamenali, uctívají zde však stejný mariánský obraz jako v římské bazilice Santa Maria Maggiore. Posvěcení papežské baziliky se slaví 5. 8. a bývalá hornická osada ožívá tradičně první srpnovou neděli poutní slavností. Nejinak tomu bude i letos. Na pouť k Panně Marii Sněžné zve rýmařovská farnost v neděli 1. srpna.

Bohoslužby budou slaveny v 9.00 a v 11.00 hodin. První mši svatou bude sloužit biskupský notář P. Mgr. Martin Kubeš. Hlavní poutní mši svatou bude celebrovat opat kláštera Nová Říše J. M. Mgr. Rudolf Kosík, OPraem. Ihned po jejím skončení začíná v 12.00 hodin křížová cesta po jednotlivých barokních zastaveních až na kalvárii na Křížovém vrchu (589 m n. m.). 

Přežili v 18. století nehodu a splnili svůj slib. Založili poutní místo

Barokní kostel i unikátní křížová cesta vytesaná z pískovce v roce 1760 se nachází v místě, kde na kočáru o pět let dříve havaroval uničovský rychtář Jiří Greschenberger a prvním radním. „Splašili se jim koně a v nebezpečí života učinili slib, že postaví Panně Marii kostel, když z toho vyváznou. Dobře to skončilo a oni slib splnili,“ popisuje událost text zarámovaný v předsíni kostela. Děsivou nehodu a pád do rokle znázorňuje i votivní obrázek.

Kostel Panny Marie Sněžné byl postaven v letech 1756 až 1758. Interiér ve světlých barvách s mramorovým oltářem a kopií obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné. Sochy sv. Jáchyma a sv. Anny. Varhany jsou posledním hrajícím nástrojem mistra Schwarze z Města Libavá a jsou z roku 1762. A unikátní křížová cesta, která začíná jen pár metrů od kostela, je vrcholným dílem barokních mistrů z roku 1760.

Jednotlivá zastavení s reliéfy znázorňující cestu Ježíše Krista na Golgotu postupují mírně svažitou krajinou na vrchol Křížového vrchu. Zde je v nadživotní velikosti zachyceno samotné ukřižování rovněž barokním sochařským mistrem. Za Křížovým vrchem terén strmě padá do údolí a návštěvníkům tohoto místa se před očima rozprostírají roviny úrodné Hané.

Z fary je rekreační ubytovna. Okolí poutního místa je turistický ráj

Poutní místo v Rudě u Rýmařova se každoročně těšilo vysoké návštěvnosti. Do obce v tento den zajíždějí také kolotoče a stánkaři. O vysoké návštěvnosti poutního kostela svědčí prošlapaný práh při vchodu do chrámu. V minulých letech prošel kostel rekonstrukcí a obnovena je také fara, která slouží jako turistická základna. Penzion U Křížové cesty je součástí nabídky ubytovacích služeb „Apartmány U Trojice“, které provozu ostravsko-opavské biskupství.

Reklama

K významným duchovním správcům poutního místa patřili P. Jan Blokša (1899 – 1901), přítel a překladatel pro spisovatele Jaroslava Vrchlického a obnovitel poutního místa P. Antonín Vavroušek, který v Rudě působil mezi léty 1964 až 1983. Jejich jména rovněž připomínají pamětní desky v předsíni kostela.

Pouť do Rudy u Rýmařova lze spojit s poznáváním okolí tohoto poutního místa. Kromě procházky spojené s modlitbou křížové cesty se nabízí také zastávka v nedalekém Rešově. Odtud vede stezka k vyhledávaným Rešovským vodopádům. Z Rudy je to do Rešova jen 4 km. Na Rýmařovsku stojí za shlédnutí také přehrada Tvrdkov, hornické muzeum v Horním Městě, hrad Sovinec, zámek v Janovicích nebo Muzeum turistických známek ve stejné obci. Právě z Rýmařova totiž pochází tento oblíbený sběratelský předmět.

Ilustrační foto od Alicja z Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap