Poutní místa

Poutní místo Maria Stock – Skoky zve na první letošní nedělní bohoslužbu. Završí dobu vánoční

Poutníci, kteří si oblíbili kostel v zaniklé obci Skoky u Žlutic, mají v letošním roce první možnost účasti na mši svaté. V neděli 8. ledna 2023 zde bude P. Vladimír Slámečka sloužit od 14.00 hodin mši svatou. Svátkem Křtu Páně tak účastníci završí dobu vánoční. Po bohoslužbě bude následovat obvyklé setkání poutníků u roztopených kamen v sakristii kostela, který prochází postoupnou renovací s cílem jej zachránit.

Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách se nachází v zaniklé obci. Vesnice byla vymazána z mapy a její obyvatelstvo vysídleno v 60. letech 20. století v důsledku výstavby Žlutické přehradní nádrže na řece Střele. Do roku 1982 zůstala ve Skokách jen jedna žena, která obývala bývalý Schopfův hostinec čp. 21. Opuštěné místo si však vyhlédli také trampové a táborníci a do Skoků i v čase normalizace stále přicházeli poutníci na tradiční poutní mše. Po roce 1989 se k nim však začali přidávat noví nevítaní hosté. Bandy vandalů a lupičů dokázali během 90. let kostel dokonale vyrabovat.

Reklama

Zoufalou situaci se v 90. letech snažily záchránit skupiny české a německé křesťanské mládeže z občanského sdružení Rytmika Šumperk a Junge Aktion z Ackermann Gemeinde. Mladí do Skoků dojížděli v letních měsících až do roku 2007, kdy zde pořádaly mládežnické tábory. V důsledku změny politických poměrů v naší zemi dochází také k oživení zájmu o Skoky a jejich poutní tradici. Obnovu poutního místa přicházeli podpořit i významní představitelé církve, mezi nimi byl kardinál Miloslav Vlk nebo dnes již emeritní plzeňský biskup František Radkovský. V současné době se na obnově poutního místa podílí spolek Pod střechou.

Více o poutním místě Skoky najdete na webu www.skoky.eu.

Ilustrační obrázek: dobová pohlednice z roku 1920 (www.skoky.eu)

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap