Kláštery

Řešíte jak zhubnout? Až kilo denně shodíte při postním pobytu v rakouském klášteře Geras

Novoroční předsevzetí a dovolená v klášteře? Jde to dohromady? V premonstrátském klášteře Geras, který leží v nádherné krajině Podyjí/Thayathal nedaleko Znojma, to dokázali spojit. Od roku 2016 se zde specializují na dobrovolný klášterní půst za dohledu zkušených postních vedoucích. Během deseti až čtrnáctidenních pobytů se hosté kláštera sytí pouze polévkou pijí ovocné a zeleninové šťávy. To vše prokládají klášterním tichem a procházkami po okolní přírodě. Úspěch je zaručen. Metodou založenou na dietě autorské dvojice Dr. Buchinger/Lützner je denní úbyt hmotnosti od 200 do 700 g. Někteří klienti však shodili i kilogram za den.

Půst a spiritualita

Postní tradice patří ke klášternímu životu od středověku. Mniši praktikovali přísná postní období od založení kláštera v roce 1153. Postní kurzy pro hosty kláštera založil v premonstrátském klášteře Geras/Pernegg opat DR. Angerer v 90. letech 20. století a dobrovolné postní pobyty byly stále populárnější. Od roku 2016 se nabídka zprofesionalizovala a vedení poutích kurzů je svěřeno odborníkům. Účastníci mají nejen možnost změnit přístup ke svému stravování, ale také poznat spiritualitu mnichů v duchu hesla kláštera: „Porta patet, sed magis cor!“ zní motto kláštera: „Dveře jsou otevřené, ale ještě více naše srdce!“ Prelát Konrád má z hostů radost, účast na hodinových modlitbách kláštera je možná a některý z kanovníku si rád najde čas na osobní rozhovor s hosty.

Ubytování v barokním penzionu

Klášterní půst se odehrává v samostatném křídle kláštera, pokoje nabízejí atraktivní prostředí a všechny jsou na dobrém  tříhvězdičkovém standardu. Tomu také odpovídá cena za pobyt, která vyjde na 120 euro/den. Nejlevněji vyjde desetidenní pobyt v dvojlůžkovém pokoji při obsazení 2 osobami. Cena za postní kurz je 870 eur. Při přebývání v poutním pokoj vyjde deset dní v klášteře na 1160 eur a v pokoji I. kategorie vyjde pobyt s „plnou postní penzí“ na 1260 eur.

Postní metoda podle Dr. Buchinger/Lützner

Půst je založen na osvědčené Buchingerově/Lütznerově metodě. Tato metoda je známá také pod názvem léčebný půst nebo polévkový a šťávový půst. Jednou denně je sklenice čerstvě vymačkané ovocné/zeleninové šťávy a šálek zeleninového vývaru. Zajímavé je, že s touto metodou nemáte hlad. Takto zvolený půst vytváří regenerační proces autofagie. Více o této metodě najdete zde. Nabídka léčebného půstu je zaměřena na zdravé lidi, kteří chtějí pro sebe udělat něco dobrého.

Jak probíhá den v klášteře Geras?

8:00 Ranní meditační pohyb

9:00 Snídaně (ovocný džus)

10:30 Výšlap

Délka a intenzita jsou přizpůsobeny účastníkům

Odpoledne čas na jaterní zábaly, čas pro sebe, masáže, …

19:00 večerní polévka

následuje kolo přednášek s prezentací témat

Kdo chce, může se zúčastněte modliteb mnichů tzv. liturgie hodin: 7.00 chvály, 12.30 polední modlitba a v 18.00 nešpory

Na co se mohou ještě účastníci těšit?

Účastníci postních pobytů se mohou těšit na krásné procházky po okolí kláštera a kontemplativní meditace. Součástí programu je cvičení všímavosti. Nesmí chybět ticho od okolního světa, které zaručují tlusté klášterní zdi nebo zahrada. Možnost účastnit se duchovního života při klášterní liturgii hodin. Postní pobyt nabízí tematické přednášky. Mezi nimi například rady, jak na výživu po půstu. Přímo v domě jsou k dispozici relaxační masáže. Postní pobyt prožíváte ve skupince. Minimální počet účastníků je 6 lidí. Každý má svobodu v tom, zda se chce setkání skupinky účastnit nebo ne. Postní dovolená v klášteře zaručuje kromě zhubnutí také hodně času pro sebe.

Jaké jsou zkušenosti?

„Zpočátku jsem chtěl jen zhubnout co nejrychleji. Po pár dnech jsem ale cítil, že se do popředí dostává něco úplně jiného. Vzdálil jsem se svým předchozím myšlenkovým vzorcům a viděl jsem svět stále odlišný, jako by ze mě mnohé věci, které byly dříve tak tíživé, jednoduše odpadávaly,“ svěřil se svými zkušenostmi Thomas. „Vnímám věci, které jsem si předtím sotva uvědomoval, nezdá se mi přehnané říci, že se mi v jistém smyslu otevírá jiný svět; Jsem za to velmi vděčný. Jaké to bude po šesti týdnech, když se budu cítit tak dobře už po pár dnech? Půst mohu všem jen doporučit, zvláště pokud hledáte něco nového,“ dodal účastník postního kurzu v klášteře Geras.

Nadšení z postního období neskrývá ani Rebecca. „Držela jsem půst poprvé a mám jen dobré zkušenosti, takže to brzy zopakuji. Užívala jsem si klid a každý den jsem se cítila lépe. Moje pleť se stala jedinečně krásnou, oči se mi leskly a byla jsem prostě šťastná. Byla to velmi pozitivní zkušenost a mohu všem jen doporučit, aby to vyzkoušeli – i když je to jen na pár dní: můžete cítit, jak je to dobré!“

Více informací, zkušenost a odpovědí na otázky okolo postních pobytů najdete přímo na stránce premonstrátského kláštera Geras v sekci postních pobytů. Vše o postu a postní metodě naleznete zde.

Termíny postní pobytů v roce 2023

9.–18. ledna **

20. – 29. ledna

3. – 12. února

17.–26. února

3.-12 březen

17.–26. března

31. 3. – 9. dubna – Velikonoční prázdniny

14.-23 duben

28. 4. – 7. května

12. – 21. května – Den Nanebevstoupení Páně

26. 5. – 4. června – Letnice

9.–18. června

23. 6. – 2. července

7. – 16. července **

21.–30. července

4.–13. srpna

18.–27. srpna

1. – 10. září **

15.–24. září

29. 9. – 8. října

13.-22 říjen

27. 10. – 5. listopadu

10.–19. listopadu

Reklama

24. 11 – 3. prosince **

29. 12. – 7. ledna 2024

Zdroj: https://www.stiftgeras.com/geraser-klosterfasten/

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap