Hudba

Skládáte křesťanské písničky? Mohou zaznít na festivalu Slezská lilie!

Organizátoři festivalu Slezská lilie vyhlásili soutěž pro křesťanské písničkáře. Jejich cílem je podpořit amatérské skladatele, kteří se dosud nedostali do rádiových hitparád. Soutěž s biblickým názvem „Píseň písní“ vítězné autory podpoří nejen možností nahrávky v profesionálním studiu, ale také jim nabídne prostor na pódiu festivalu, který bude ve dnech od 10. do 12. června probíhat v centru Ostravy a ve farnosti Ostrava-Kunčičky.

„Když chceme jako organizátoři festivalu Slezská lilie pozvat na pódium novou neohranou skupinu s vlastní křesťanskou tvorbou, tak není problém sáhnout po slovenských kapelách nebo vybrat z interpretů polských. Naše vlastní česká scéna se však zdá být velmi omezená,“ podotýká Martin Menšík, který stojí za organizaci festivalu Slezská lilie od jeho prvních ročníků.

Kostelní scholy hrají většinou písně ze zpěvníků Koinonia, Hosana nebo starých Magnifikátů, ale vlastní tvorba spíše chybí. „Že by už snad přestalo platit ‚Co Čech to muzikant‘? Že by už naši muzikanti složili ruce v klín? Kde jsou nové písně? Neleží někde v šuplíku?“ Ptají se autoři výzvy, která má na pódium dostat nové skladatele a písničky. Soutěž je má k tomu vyburcovat.

„Možná i ty, milý čtenáři, hraješ a skládáš své vlastní písně. Jen jaksi nejsou slyšet. Nemáš vedle sebe muzikanty pro profesionální realizaci své skladby a nespokojíš se s polotovarem. Dalších argumentů najdeš hned spoustu. Proto raději zavřeš svou písničku do šuplíku ‚na někdy později‘. Přesně takto ale písničky umírají!“ Napsal ve výzvě novým autorům Martin Menšík v příspěvku do dubnového vydání diecézního zpravodaje OKNO. Písničkáři na ni zareagovali a své prvotiny do soutěže poslali.

Reklama

Porota mezinárodního křesťanského festivalu Slezská lilie složená z profesionálních hudebníků vybere ty nejlepší songy. Jejich autoři budou pozváni v pátek 10. června na zahajovací večer festivalu a budou před zazněním písně divákům představeni formou rozhovoru. Písně zahraje a zazpívá festivalová kapela.  O vítězné písni bude hlasováno přímo na místě v průběhu konání soutěže. Výsledek bude zveřejněn druhý festivalový den tedy v sobotu 11. 6. 2022 na hlavním pódiu. A to není vše. Vítězná píseň bude nahrána v profesionálním studiu.

Více o soutěži Píseň písní a jejich pravidlech najdete na https://slezskalilie.cz/2022/pisen-pisni/.

Foto: Pixabay.com

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap