Poutní místa

Sladký, polosladký i hořký pozdrav z poutního místa Maria Hilf u Zlatých Hor

S pramenitou vodou ze studánky, ale také s lahví vína nebo piva se mohou vrátit domů poutníci, kteří se letos vydají k Panně Marii Pomocné u Zlatých Hor. Místní duchovní správa se postarala o rozšíření nabídky suvenýrů, které nabízí ve stánku vedle poutního domu. S logem poutního místa bude k dispozici sklenička pečeného čaje, marmelády nebo medu. V loňském roce si poutníci mohli zakoupit i sušenky z řemeslné zlatohorské pekárny.  V nabídce budou i letos.

Marmelády z Jeseníku. Med z Dolních Povelic

Rektor poutního kostela P. ThLic. Mariusz Rafał Jończyk spolupracuje na rozšiřování nabídky s regionálními výrobci. Minipekárna manželů Hanákových má k poutnímu místu nejblíže. Sídlí kousek od kostela ve Zlatých Horách. Marmelády a pečené čaje pochází z Jeseníku. Marketa Kubinová je vaří z darů jesenických hor a na Maria Hilf. Sladký pozdrav z Mariahilf připravuje pro poutní místo také včelí farma Tomáše Kelemena z Dolních Povelic na Osoblažsku.

Reklama

„Marmelád máme na letošní rok dvacet druhů. Je mezi nimi například borůvková s rebarborou a šťávou z pomeranče nebo jahodová s čokoládou,“ informuje otec Mariusz, který na poutním místě působí druhým rokem. Dvacet předchozích let prožil na Hlučínsku ve farnosti Štěpánkovice. První várku poutního ležáku pro něj uvařil pivovaru Rohan v Rohově. Během léta se všechny láhve vyprodaly. Na novou poutní sezónu jsou však již připraveny nové.

Pivo se loni vyprodalo. Letos bude novinkou „Cuvée Maria Hilf“

Letos poprvé budou mít poutníci možnost ochutnat víno. Také s jeho produkcí pomohli lidé z regionu. Malé rodinné vinařství U Čárečky sídlí v Krnově, vinice a sklep mají u Hodonína. „Cuvée Maria Hilf ročník 2020“ s přívlastkem pozdní sběr zrálo ve sklepě v Josefově. Zkontaktovat vinaře se podařilo prostřednictvím krnovských poutníků, kteří v září doprovázeli na Maria Hilf skupinku německých rodáků. „Vinařství nám dodalo 500 lahví polosladkého vína s naší etiketou,“ upřesnil rektor poutního místa, jehož potěšilo, že víno zrálo právě v Josefově. „Z této obce pocházel P. Stanislav Lekavý, který byl prvních rektorem tohoto poutního místa,“ dodal otec Mariusz.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap