Kláštery

Spolek chce v Opavě opravit kostel založený Přemyslovcem Mikulášem II. Začíná branou a peníze shání na Startovači

Chátrající kostelík z roku 1359 na nejrušnější opavské křižovatce nedaleko východního nádraží má šanci na obnovu. Projevil o něj zájem spolek ZaOpavu. Kostelík nechal postavit opavský Přemyslovec Mikuláš II. Opavský. Sloužil johanitům, kteří měli v sousedství klášter a špitál. V průběhu staletí byl kostelík několikrát poškozen a přestavěn. Naposledy po 2. světové válce. V současnosti patří kulturní památka do správy farnosti Sv. Ducha, kde působí řád minoritů. Osud nemovitosti by chtěl do svých rukou převzít opavský neziskový spolek, opravit jej a vrátit do života.

Projekt podpořil farář Czendlik, spisovatelka Lednická i ekonom Sedláček

Začít chtějí branou, která stojí mimo objekt kostela a je součástí zbytků městských hradeb. Na její obnovu spolek ZaOpavu spustil ve spolupráci s festivalem Hradecký slunovrat sbírku na crowdfundingové platformě Startovač. Jejím cílem je získat 150 tisíc korun na opravu gotického portálu ve zbytku městského opevnění. Podporu ve sbírce iniciátorům nabídla řada známých osobností. Jsou mezi nimi autorka knihy roku Šikmý kostel Karin Lednická, lanškrounský farář P. Zbigniew Czendlik nebo ekonom Tomáš Sedláček

Za 5 dní se vybralo více než 40 % cílové částky. Na dárce čekají dárky

Aby byla sbírka úspěšná, musí se na portálu Startovač během jednoho měsíce vybrat celá cílová částka. „Je to smělý cíl, ale věříme, že nám naše publikum opět ukáže, jak je skvělé,“ říká Václav Müller z Hradeckého slunovratu. Naděje, že se sbírka podaří, je velká. Od 1. listopadu se podařilo vybrat již 42% cílové částky. Každý dárce si může vybrat některou z nabízených odměn od zážitků spojených s kostelem až po unikátní upomínkové předměty. „Kromě dobrého pocitu z pomoci při záchraně historické stavby totiž nabízíme také řadu velmi zajímavých odměn, které mohou být skvělým vánočním dárkem,“ dodává Václav Müller.

Mezi odměnami jsou seříznutá dubová prkna na 661 mm

Mezi ty nejzajímavější bude patřit scénické čtení Karin Lednické z knihy Šikmý kostel s hudebním doprovodem Petra Uviry nebo beseda se Zbigniewem Czendlikem a Tomášem Sedláčkem s názvem „Tančit životem“. „Můžete se také stát vlastníkem speciálně upraveného prkna z kostelních dubových vrat, jimiž se začalo do kostela procházet před 661 lety,“ doplňuje Dalibor Halátek ze spolku ZaOpavu. Proto bude mít deska z historických vrat přesně 661 milimetr a její součástí bude také poděkování a jméno dárce, které do něj vypálí na speciálním laseru partner akce Charita Opava.

Reklama

Opravou brány vše jen začíná. Cílem je zrenovovat celý kostel

Oprava brány je teprve začátek. Spolek ZaOpavu by si přál kostel získat do své správy a pustit se do jeho oprav. Sloužit by měl různým setkáním a kultuře.  „Kostel leží ve Smetanových sadech uprostřed nejrušnější opavské křižovatky, je obklopen zbytky městských hradeb a zůstává zvláštní oázou ticha a klidu uprostřed městské vřavy. Spolek ZaOpavu ve spolupráci nejen s Hradeckým Slunovratem, chce s kostelem udělat to jediné co má smysl. Vrátit ho do života města, jako místo setkávání a radostí,“ popisují svůj záměr s kostelem sv. Jana Křtitele iniciátoři sbírky.

Projekt „Brána pro sv. Jana“ na Startovači.

Na snímku ředitel festivalu Hradecký slunovrat Václav Müller a Dalibor Halátek ze spolku ZaOpavu. Foto: Spolek ZaOpavu

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap