Cesta je cíl Příběhy

Tradici velikonočních vtipů obnovil biskup v Pasově. Salesián umí také bravurně žonglovat

„V rámci zasedání biskupské konference si arcibiskup z Kolína nad Rýnem, arcibiskup z Berlína a bavorský biskup zašli spolu do hospody. Kolínský arcibiskup si poručí ‚Kölsch‘, berlínský arcibiskup ‚Berliner Weiße‘ a bavorský biskup si nechá přinést kolu. Když se na něj ti dva divně podívají, řekne jim: „Když vy nebudete pít pivo, tak já si jej také nedám.“ 

Tento vtip vyprávěl pasovský biskup Prof. Dr. Stefan Oster SDB při loňských Velikonocích. Prastará tradice velikonočního smíchu „Risus Paschalis“ sahá v Německu až do středověku a biskup bavorského Pasova ji ve své diecézi obnovil.  „Radost a smích k Velikonocům patří,“ uvedl v rozhovoru o pro portál Katholisch.de. „Vybrat vhodný vtip, který se hodí odvyprávět v kostele při velikonoční bohoslužbě, není snadné,“ svěřil se novinářům. Loni do vyhledávání anekdot zapojil mládež, která jej sleduje na Facebooku.

Smích je podle něj důležitý právě v současné období pandemie – plné smutku. „Máme spoustu příčin k smutku, protože mnoho lidí je nemocných, mnoho lidí zemřelo a tolik se toho zastavilo. Nyní potřebujeme naději. Potřebujeme radost a příležitost se smát. Proto tradice velikonočního smíchu do tohoto roku zvlášť dobře zapadá,“ uvedl pasovský biskup Stefan Oster, který měl jako salesián k dobrému vtipu vždy blízko.

Novinář, salesián, profesor dogmatiky a hobby-žonglér

V roce 2011 zaujal svým klaunským vystoupením na konferenci Spirit, kterou v bavorském Würzburgu organizovala organizace Kirche in Not (Církev v nouzi). Tehdy profesor dogmatiky svým žonglérským představením doslova odboural plný sál účastníků této církevní akce. Stejně jako Don Bosko využil zábavu k tomu, aby lidem sdělil hluboké pravdy o životě a salesiánské spiritualitě.  

Reklama

Tři roky po tomto bravurním vystoupení jej 4. dubna 2014 překvapil papež František jmenovacím dekretem. Bývalý novinář a rozhlasový moderátor se stal 85. biskupem pasovským. Jeho životní cesta však nebyla přímočará. Do noviciátu k salesiánům vstoupil v roce 1995. Bylo mu třicet a za sebou měl již univerzitní studia a vysokoškolské diplomy z Řezna a Oxfordu.

Prof. Dr. Stefan Oster (nar. 1965) před svým jmenováním pastýřem pasovské diecéze, působil jako profesor dogmatiky na salesiánské Vyšší odborné škole v Benediktbeuern. Po biskupském svěcení jej jeho kolegové na podzimním zasedání v roce 2014 jmenovali členem Komise pro duchovní povolání a službu v církvi a také do mediální komise. Valné shromáždění Německé biskupské konference jej v září roku 2016 zvolila předsedou komise pro mládež.

Bild von PV007 auf Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap