Na cestu

Tříkrálová sbírka 2021 s rouškami nebo jen virtuálně. Charita má ve hře tři scénáře koledování

Tradiční tříkrálové koledování dětských skupinek s písničkou na rtech a pokladničkou před dveřmi domů a bytů je ohroženo. Přání Charit napříč republikou je, aby děti mohly do ulic vyrazit. Když to pokračující pandemie koronaviru nedovolí, zazní koleda aspoň prostřednictvím médií. I získávání příspěvků by se tak muselo přesunout na internet do online dárcovských plateb.

„Covid-19 nás i Tříkrálovou sbírku postrčil k větší aktivitě v online prostředí. Tříkrálová sbírka tedy bude pravděpodobně v mnohém jiná, než jsme byli zvyklí. Vnímáme však novou situaci jako velkou výzvu,“ uvedl tiskový mluvčí Charity Česká republika Jan Oulík na dotaz, jak to bude s koledováním v prvních lednových dnech 2021.

Koleda s omezeními podle aktuální situace

Ve hře jsou momentálně tři scénáře. Ten optimistický počítá s uvolněním všech restrikcí a klasickou tříkrálovou koledou v období od 1. do 14. ledna 2021. Realističtěji se však v současné chvíli jeví koleda s omezeními, při níž budou dodržena všechna nařízení.

Charity na všech úrovních jsou v kontaktu s příslušnými hygienickými stanicemi, aby byly stoprocentně připravené neriskovat zdraví svých přispěvatelů a dobrovolníků. A pochopitelně zaměstnanců, protože do sbírky se velmi často jako dobrovolníci zapojují i pracovníci Charit z terénu, kteří za sebou budou mít náročné měsíce a jejichž pomoc bude i nadále nepostradatelná.

Když virus nepoleví, bude koleda jen virtuálně

Organizátoři sbírky se však také připravují na variantu, kdy virus nepoleví a lidé budou spíše doma než venku v ulicích. Koleda by pak musela být online. „Jen velmi neradi bychom koledovali pouze virtuálně, protože osobní setkávání je jedním z pilířů sbírky. Přesto se i na tuto variantu pilně chystáme,“ říká hlavní koordinátorka Gabriela Víšová.

Sbírka se podle ní intenzivně připravuje na vpád do virtuálního prostoru a své věrné příznivce se pokusí oslovit online. Nechce přitom připravit dárce o zážitek z koledy, ani požehnání, které koledníci do domů přinášejí. „Snažíme se využít všechny možnosti, které nám online prostor nabízí,“ dodává Gabriela Víšová.

Děti a mládež pomohou seniorům s orientací v online dárcovství

Koledování by se i při online variantě stalo doménou dětí a mladých lidí, kteří by v rodinách pomohli seniorům při práci s počítačem. „Mladí lidé by měli pomoci seniorům dostat se do virtuálního světa,“ sdělil mluvčí Charity Jan Oulík ke scénáři, který byl přesunul sbírku stejně jako další církevní aktivity na internet a sociální sítě.

Pokud koledníci vyrazí, tak s rouškami a desinfekcí

Do zahájení sbírky zbývají už jen necelé dva měsíce. Pokud by se situace zlepšila natolik, že by mohly děti vyrazit koledovat tradiční formou, nebude to už jak dřív. „Koledování by muselo probíhat za přísných hygienických podmínek. Děti by musely mít roušky, desinfekci a nesměly by vstupovat do domácností,“ naznačil některá omezení Jan Oulík.

Pracovníci Charity mají s dodržováním přísných hygienických pravidel zkušenosti ze sociálních i zdravotních služeb, a proto věří, že se jim povede je dodržet i při koledování. „Úplný zákaz koledování by nás velmi mrzel,“ zní z Charit.

Všechny přípravy a varianty koledy však mají jedno společné – ani tentokrát se neobejdou bez armády dobrovolníků a štědrosti dárců. Cíl sbírky i motto sbírky totiž zůstávají stejné – hlavní je pomoc lidem v nouzi a pomáhá každá koruna.

Reklama

Koledu v Polsku ruší. Německo a Rakousko se na „Sternsinger“ připravuje

Od tradičního koledování si dávají kvůli koronaviru pauzu také v Polsku. O tom, že na začátku roku 2021 nebude tradiční koleda informovala již například poznaňská diecéze nebo katovická arcidiecéze.

Koledování tříkrálových zpěváčků chtějí naopak zachovat v Rakousku. Koledovat, ale bezpečně zde chtějí s rouškami, desinfekcí a dostatečným odstupem. Kdo by měl příznaky nemoci, musí zůstat doma.

Ilustrační foto: www.sternsinger.de

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap