Na cestu

Den poutníka přiláká 19. července do areálu Skalka řadu milovníků přírody a historie. Známe program celodenní akce

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už za měsíc sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti. Tradiční akce se koná u příležitosti svátku sv. Jakuba, patrona poutníků a spoluorganizuje jí spolek Svatá Ludmila. Počet poutníků na cestách v Česku stále roste. V České republice jsou stovky poutních míst, které ročně navštíví desítky tisíc lidí. Akci doprovodí také pouť s kulturním programem přímo ve městě pořádaná Mníškem pod Brdy.

Návštěvníky Dne poutníka čeká setkání a diskutování s řadou lidí, kteří mají nemalé zkušenosti ze svých poutních cest, nebo také komentovaná prohlídka poutního areálu Skalka, který zahrnuje kostelík sv. Máří Magdalény, klášter, křížovou cestu i poustevnu. Den poutníka zpestří také udělené ocenění vybranému poutníkovi, jako výraz uznání mimořádného přínosu konkrétní osobnosti v rámci šíření poutnictví.Chybět nebude ani večerní koncert kapely Naboso. Na tradiční jednodenní akci Den poutníka naváže v sobotu putování, na které je potřeba se přihlásit (www.ultreia.cz). „Těší nás, že druhým rokem spojujeme síly se spolkem Svatá Ludmila a podílíme se na přípravě Dne poutníka, který propojuje, inspiruje a představuje zajímavá poutní místa. V letošním roce připravujeme třídenní putování po Cestě Česka z Mníšku pod Brdy, přes Skalku, Svatý Jan pod Skalou, Tetín, Beroun, Nižbor až do Zbečna. Srdečně zveme všechny, kteří chtějí okusit život poutníka. Předchozí zkušenosti nejsou nutné, stačí chuť a odhodlání,“ říká poutník Petr Hirsch, místopředseda spolku Ultreia.

Celý víkend také bude možné navštívit Skaleckou pouť s bohatým programem, který připravilo přímo město Mníšek pod Brdy.Návštěvníci se mohou od 19. do 21. července těšit na vystoupení Tomáše Kluse, ale také na brazilskou hudbu nebo třeba rock v podání Oty Baláže a jeho nestárnoucích hitů formace B.S.P. V krásném prostředí mníšecké fary na náměstí se uskuteční koncert, na kterém vystoupí Eva Adams s nestárnoucími hity Evy a Vaška. Novinkou letošního ročníku je rozšíření programu do tzv. předzámčí o ukázky dobových řemesel, šermířských turnajů a střelby z luku, chybět nebude ani pohádka pro nejmenší. Do města na víkend přijede lunapark s řadou atrakcí.

V neděli se Skalecká pouť přesune k zadnímu rybníku, kde se uskuteční pestrý program pro všechny věkové kategorie. Třešinkou na dortu bude oblíbená Neckyáda, obdivovat je možné roztodivná plavidla a fandit jejich posádkám při soutěži o nejrychlejší plavidlo na rybníce. Skaleckou pouť zakončí tradiční večerní koncert vážné hudby tentokrát v podání Anny Paulové (klarinet) a Jiřího Lukeše (akordeon), který rozezní kostel sv. Václava s nádhernou akustikou. Tématem tohoto hudebního zážitku jsou taneční inspirace. Více o programu na: https://www.mnisek.cz/

Spolek Svatá Ludmila pokračuje v popularizaci fenoménu poutnictví. Události posledních let totiž ukazují, že nikdy nebylo aktuálnější. V České republice je fenomén poutnictví spojený s postavami českých světců a mariánským kultem, objevuje se proto už koncem 10. století. Zpočátku se poutě omezovaly jen na osobu panovníka a jeho družiny, případně na církevní hodnostáře, řeholníky a vyšší šlechtu. Cíly těchto poutníků byly nejen hroby světců, ale i Řím nebo Boží hrob v Jeruzalémě. Významnými poutními místy se postupně stala i místa spojená s prvními českými světci – svatou Ludmilou a svatým Václavem. Zlatým věkem poutnictví pak bylo období baroka a posléze romantické 19. století. „Poslední roky vyhledávají poutnictví lidé, kteří si potřebují odpočinout od hektického života, potřebují se víc vrátit ke svým kořenům. Většinou mají poutnictví spojené také se zájmem o historii naší země a události, které ji formovali a formují,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, ředitelka spolkuSvatá Ludmila, z. s.

Na stránkách spolku najdou zájemci mapu poutních míst v ČR i různé další tipy a doporučení na různá místa a akce.

Organizátorem akce je kromě spolku Svatá Ludmila také Středočeský kraj, spolek Ultreia, město Mníšek pod Brdy, poutní areál Skalka, Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, Cesta Česka a Římskokatolická farnost Mníšek pod Brdy.

Podrobný program

9.00 sraz v Řevnicích

915 – 12.00 pěší putování na Skalku s Petrem Hirschem

12.00 pauza na oběd

Prezentace (Skalka, klášter)

13.00 – 15.00 poutní projekty v ČR‍

15.00 – 15.30 coffee brake‍

15.30 – 17.30 příběhy poutníků

18.00 – 18.45 komentovaná prohlídka barokního areálu Skalka‍

19.00 – 20.00 koncert kapely Na Boso

Reklama

‍Více o Spolku Svatá Ludmila na: www.nasisvetci.cz, www.putovanizakoreny.cz, www.svataludmila.cz.

Autor: Hana Tietze, Spolek Svatá Ludmila

hana.tietze@email.cz, 602 349 483

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap