Od konce října jsou na náměstí Přemysla Otakara II. a na několika dalších místech v Českých Budějovicích umístěny nové označníky se symbolem svatojakubské mušle a směrovkou Santiago. Město se tak dostalo na mapu jedné z nejstarších poutních tras v Evropě, která je od roku 1993 součástí Světového dědictví UNESCO.
Historie
První historicky doloženou pouť ke hrobu svatého Jakuba Staršího vykonal francouzský biskup z Le Puy roku 951. Podél poutní cesty byly postupně vztyčovány orientační kameny, kamenné kříže, boží muka a upravovány studánky. Během staletí vznikala radiální síť dalších poutních tras do Santiago de Compostela, které dnes pokrývají téměř celou Evropu. Na poutních trasách byly zřizovány kaple, kostely a kláštery, poskytující poutníkům azyl. První manuál pro cestu do Santiaga vznikl již ve 12. století.
České větve Cesty svatého Jakuba
Na českém území se původní středověkou trasu v celé délce nepodařilo zjistit, ale díky Klubu českých turistů a spolku přátel Svatojakubské poutní cesty Ultreia je v současné době vyznačeno celkem 6 větví o celkové délce přes 1 300 kilometrů:
135 km Žitavská trasa
201,5 km Všerubská trasa
231 km Železná trasa
246,5 km Východočeská trasa
213 km Jihočeská trasa
276,5 km Moravskoslezská svatojakubská trasa
Podobný popis tras a mnoho dalších informací spojených se svatojakubským putováním najdete na webu https://ultreia.cz/
Jihočeská trasa Svatojakubské cesty
Jihočeská větev je pokračováním Východočeské trasy. Začíná ve Vlašimi a pokračuje přes řadu zajímavých lokalit: Velký Blaník – Mladá Vožice – Tábor – Klokoty – Příběnice – Bechyně – Týn nad Vltavou – Hluboká nad Vltavou – České Budějovice – Boršov nad Vltavou – Zlatá Koruna – Český Krumlov – Kájov – Světlík – Frymburk – Svatý Tomáš – Dolní Hraničná. Od hraničního přechodu do Rakouska pak mohou poutníci pokračovat přes Pasov až do Santiago de Compostela.
Úsek přes České Budějovice
„Poutníci, kteří budou procházet Budějovicemi, budou mít z Náměstí Přemysla Otakara II. ke katedrále v Santiagu 2970 km. Do Budějovic vstupuje poutní cesta na severu podél řeky Vltavy, kterou sleduje až k Sokolskému ostrovu. Odtud se odklání na Náměstí Přemysla Otakara II. a dál pokračuje Biskupskou ulicí, překonává řeku Malše a parkem Háječek se opět vrací k Vltavě. Po jejím pravém břehu pokračuje až do Rožnova a odtud podél Lidické do Boršova nad Vltavou ke kostelu sv. Jakuba Většího a dále směrem na rakouské hranice a dál na Pasov“ říká první náměstek primátora Juraj Thoma (OPB). Značení trasy na území města České Budějovice bylo připraveno ve spolupráci se spolkem Ultreia a samotnou realizaci značení zajistil odbor Správa veřejných statků.
Fotka od Andre_Grunden z Pixabay