Poutní místa

Ze Svatého Hostýna odejdou jezuité. Nahradí je diecézní kněží

Už jen rok budou poutníci na Svatém Hostýně potkávat kněze jezuitského řádu, kteří na nejnavštěvovanějším poutním místě působí v duchovní správě. O historické změně informuje olomoucké arcibiskupství na svém webu s odkazem na rozhodnutí generálního představeného řádu. Duchovní správu po jejich odchodu zajistí kněží, které na místo vyšle olomoucký arcibiskup Josef Nuzík.

„K přehodnocení naší současné činnosti nás povzbudil generální představený řádu P. Arturo Sosa SJ, který českou provincii navštívil na podzim roku 2023. Po návštěvě vyzval, abychom se odhodlali k opuštění jednoho ze dvou poutních míst, která jezuité historicky spravují. Jsou jimi Svatý Hostýn a Velehrad,“ popisuje provinciál jezuitů v ČR P. Petr Přádka SJ. Vysvětluje pak, že po rozlišování v provincii během jara 2024 vedení rozhodlo, že místem, které jezuité opustí, bude Svatý Hostýn. „Nadále zůstaneme působit na Velehradě,“ dodává provinciál.

Reklama

Jezuité ze Svatého Hostýna odcházejí po domluvě s olomouckým arcibiskupem Josefem Nuzíkem, správu poutního místa předají po ukončení poutní sezóny v roce 2025. Na jejich místo pak nastoupí diecézní kněží. „Máme nyní více než rok na to, abychom sestavili takový tým, který dokáže navázat na dosavadní práci bratří jezuitů a zajistí péči o duchovní potřeby četných poutníků. Svatý Hostýn musí i nadále zůstat živým místem naší arcidiecéze,“ říká arcibiskup Nuzík.

Svatý Hostýn a Velehrad jsou poutní místa, u jejichž obnovy jezuité stáli od konce 19. století. Přišli sem na pozvání tehdejšího olomouckého arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenberka v letech 1887 (Svatý Hostýn) a 1890 (Velehrad). S výjimkou čtyřicetileté přestávky za komunistického režimu zde působí dodnes. Vedle toho jezuité působí také v Praze, Brně a Olomouci, v Děčíně jsou zřizovateli základní školy Nativity.

Zdroj: www.ado.cz.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap