Na cestu

40 dní bez auta! To je postní ekologická iniciativa v sousedním Rakousku „AUTOFASTEN 2021“

„Autofasten 2021″ neboli Autopůst od Popeleční středy (17. 2.) až do Bílé soboty (4. 4.), vyhlásily katolické a protestantské ekologické iniciativy v sousedním Rakousku. Heslem letošního ročníku „Autopůstu“ je slogan „Proti klimatické krizi se neočkuje“. Autoři kampaně tak chtějí upozornit na to, že problém změny klimatu s příchodem světové pandemie nezmizel a je trvalý.

Přesvědčit motoristy k tomu, aby z osobního auta v čase pandemie přestoupili do hromadné dopravy, je mnohem těžší než v minulých letech. Lidé se cítí ve vlastním voze bezpečněji a navíc se individuální přeprava doporučuje jako prevence nákazy od ostatních spolucestujících. Vědomi si toho jsou i organizátoři „Autopůstu“, kteří akci pořádají od roku 2008.

Pandemii i klimatickou krizi musíme řešit společně

„Klimatická krize, stejně jako pandemie Covid-19, je problémem, který můžeme vyřešit pouze jako komunita. Dnešní generace je první, která je plně informována o důsledcích globálního oteplování, a poslední, která dokáže zabránit tomu, aby se klimatická krize změnila v klimatickou katastrofu. Kampaň by spolu se svými kooperačními partnery chtěla vytvořit pobídku k tomu, aby se také mobilita nabrala tento kurz,“ uvedl generální ředitel rakouské organizace pro mobilitu VCÖ Willi Nowak.

Koronavirová krize dlouhodobě významně nesnížila emise CO2, tvrdí organizátoři Autopůstu.

Navzdory koronavirové krizi není znát téměř žádná změna v provozu. „Ačkoli na obloze na chvíli nebyla žádná letadla a cestování se zhroutilo, koronavirová krize dlouhodobě významně nesnížila emise CO2. Podle Mezinárodní energetické agentury jsme do roku 2030 stále daleko za evropskými cíli v oblasti klimatu a celosvětové emise skleníkových plynů by měly každoročně klesnout o 7,6 procenta,“ uvedli organizátoři akce v tiskové zprávě.

Iniciativu vytvořily ekologické odbory církví

Církve jsou v této kampani partnery a stojí po boku celé řady ekologických organizací, které na klimatické změny upozorňují a hledají řešení k nápravě. Vídeňská arcidiecéze má i speciální odbor pro životní prostředí a zahájení kampaně se zúčastnil i Christoph kardinál Schönborn. „Čtyřicet dní přípravy na Velikonoce by mělo být opravdovým půstem. Kromě nejedení určitých potravin to zahrnuje také změnu návyků v životním stylu. Akce ‚Autopůst‘ nabízí dobrou příležitost přehodnotit své vlastní zvyky a přetvořit svůj vztah k životnímu prostředí,“ řekl kardinál Schönborn.

Reklama

Zástupce evangelické církve Matthias Geist oceňuje zejména angažovanost mladých. „Jsem nadšený z mnoha mladých lidí, kteří si toto téma právě teď promyslí. Můžeme přizpůsobit naši mobilitu pro vaši i naši budoucnost a rádi se obejdeme bez auta.“

Kampaň „Autopůst“ doprovází různé doprovodné aktivity a soutěže zaměřené na děti a mladou generaci. Rakušané mohou vyhrát například víkendový pobyt pro dvě osoby v kempu „Das HOCHoben“ v Perle Mallnitz. Vítězný pár se na místo dopraví vlakem ÖBB. Jízdenka je totiž součástí výhry. Organizátoři kampaně mají připravené také soutěže pro školy, které se do projektu zapojí. Více k aktivitě na www.autofasten.at

Snímek: Vídeňský kardinál Schönborn s iniciátory a lídry kampaně Autofasten 2021. Foto: Autofasten.at/Rupprecht-kahtbild

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap