Uvařit polévku, podělit se s ní s farníky, kteří zase přispějí na projekty na podporu žen v různých částech světa. Postní polévková neděle má v sousedním Rakousku už dvacetiletou tradici a stojí za ní Katolické ženské hnutí. V loňském roce se během postní kampaně vybralo 2,3 milionů Eur. Peníze byly použity na konkrétní projekty na zlepšení životních podmínek žen a dětí.
Pandemie koronaviru neumožňuje přímé rozlévání polévky z velkých hrnců a vybírání darů v zapojených farnostech. Ženy a jejich rodiny se i tak nevzdaly a oblíbenou postní akci v různých částech země připravily. Na stránce www.teilen.at sdílí tradiční místní recepty rodilé Rakušanky i ženy z dalekých zemí. Můžete se inspirovat polévkami z Filipín, Indie, Nepálu nebo Mexika. I vlastní dělení o polévku se muselo přizpůsobit situaci. Namísto tradičního rozlévání polévek přímo u kostela nebo ve farním centru, jsou letos k vidění polévky v zavařovací sklenici. Vaření polévky však není v posledních letech doménou jen rakouských hospodyněk. Do akce se zapojují také muži. Mezi nimi jsou i kněží. Hrncem polévky do této postní akce přispěl také biskup Benno Elbs z diecéze Feldkirch ve Vorarlbersku. Z přípravy polévky z mrkve a manga zveřejnil video včetně receptu na YouTube a Instagramu. Chutný recept na hříbkovou polévku letos sdílela také dolnorakouská zemská radní Christiane Teschl-Hofmeisterová.
S finanční pomocí míří do chudých zemí také osvěta o právech žen
Dělení se o postní polévku je příkladem kreativní postní almužny. Tato forma vede ke skutečnému sdílení. Dělením se o vlastní jídlo a peníze přináší více prostředků k životu druhým. To je důvod, proč se tisíce žen zapojuje do akce Katolického ženského hnutí pod heslem „Dělením darujete budoucnost“. Postní polévkou tak vyjadřují solidaritu se znevýhodněnými ženami v Asii, Latinské Americe a Africe. Akce však není jen o polévce nebo finančním daru. Ženy ze zemí, kam je pomoc určena, se také učí, že mají práva na vzdělání, na zdraví, na život bez násilí, na spravedlivé pracovní podmínky a politickou a ekonomickou účast.
Přínos je však i na straně těch, kdo se dělí. Společná příprava jídla a stolování je bonusem pro rakouské rodiny. „V tomto čase nutného fyzického odstupu se nám vrací do povědomí význam společného jídla. Často si všimneme, jak cenné jsou tyto dříve samozřejmé věci, když se jich vzdáme. Dělení se během tohoto rodinného postního dne tyto vzdálenosti mezi námi maže a poukazuje na spojení lidské rodiny, zvláště v těchto mimořádných situacích,“ uvedl k postní aktivitě biskup diecéze St. Pölten Alois Schwarz. Letos se jen v této diecézi do této postní aktivity zapojilo sto farností.