Na cestu

Ani do Vídně ani do Salcburku. Letos si skauti dojedou pro Betlémské světlo na hraniční přechod

Tradice šíření Betlémského světla pokoje a míru, které každoročně organizuje hornorakouský rozhlas ORF, nebude chybět ani o letošních Vánocích. Slavnostní setkání skautů z celé Evropy, kteří si do svých zemí odváželi plamínek světla zapálený v bazilice Narození v Betlémě, však bude jen online. Ekumenická bohoslužba byla letos z Vídně přestěhována Salcburku. V sobotu 12. prosince od 14.00 hodin ji bude možné sledovat prostřednictvím livestreamu.

Skautské spojky z rakouských oddílů pak následující den rozvezou světlo svým kolegům do sousedských zemí. Brněnští skauti se s těmi rakouskými setkají v neděli 13. prosince na hraničním přechodu Drasenhofen – Mikulov. Do všech regionů České republiky se Betlémské světlo dostane v sobotu 19. prosince tradičním rozvozem vlakovými spoji. Vlaky vyjedou z Brna všemi směry. Jejich přehled najdete na stránce Betlémského světla.

Skauti vydali pro kurýry Betlémského světla desatero pokynů a rad, jak při šíření světla postupovat. Současně zveřejnili další pokyny, které mají v čase koronaviru šíření nákazy nemoci Covd-19.

Rozdávání Betlémského pod širým nebem

Skauti doporučují rozdávat zájemcům Betlémské světlo výhradně pod širým nebem. „Neplánujte hromadné rozdávání v kostelích (ale třeba před nimi), na radnicích (ale třeba před nimi) ani v jiných budovách. I pokud by takové rozdávání bylo kolem 19. prosince možné (dnes by nebylo), setkávání lidí v budovách bezpochyby zvyšuje riziko přenosu nákazy. Tato situace jistě v mnoha místech změní někdy i desítky let zaběhané postupy, ale jsme skauti, na změny připraveni a ohleduplní k druhým i sami k sobě,“ dávají svým kolegům organizátoři.

Ochranné pomůcky pro dobrovolníky a více lampiček

Počítejte s potřebou zajistit u všech dobrovolníků potřebné ochranné pomůcky.
Počítejte s potřebou organizace zájemců čekajících ve frontách (třeba kombinací cedulí/značek na zemi a organizujících dobrovolníků).
Vymyslete si předávací prostory tak, ať v každém okamžiku udržujete odstup nejen mezi příchozími navzájem, ale i mezi každým příchozím a každým dobrovolníkem. V předchozích letech jsme možná všichni skláněli hlavu nad stejnou lampou – letos to nepůjde.
Zvažte, jestli nejste schopni zajistit zdroje světla, které by si lidé mohli rovnou odnést: například svíčky ve skleničkách.
Počítejte s tím, že rozdávání Betlémského světla v letošním roce v tomto bude celkem jistě náročnější než v jiné roky.

Reklama

Donáška Betlémského světla do domů a bytů

Tuto službu doporučují skauti v letošním roce velmi omezit nebo vůbec nenabízet. Pokud se k ní přece jen odhodlají, mají světlo předávat bezkontaktně. „V situacích, kde se rozhodnete předání světla konkrétním lidem po vzájemné domluvě poskytnout, snažte se provést předávku bezkontaktně, třeba z ulice do okna nebo dveří, kde je to možné. Na předávku plamene používejte špejle, kde to bude možné,“ uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.  

V případě, že budou muset skupinky skautů vstupovat do domů, mají se chránit rouškami a vyzvat k tomu i obdarované. „Vstupujte jako jednotlivci nebo nejvýše dvojice.
Udržujte vždy rozestupy. Požádejte předem obdarované, ať mají, stejně jako vy, roušku.
Vynechejte zpěv, který kapénky a aerosoly šíří mnohem více než klidné slovo. Myslete na to, že roušky omezují riziko přenosu, ale nesnižují jej na nulu. Je zcela v pořádku se rozhodnout, že tuto službu v letošním roce s ohledem na možná rizika vůbec nebudete nabízet,“ dodala Hrbková.

Rozvoz Betlémského světla vlaky

Aktuální informace včetně přehledu vlakových spojů, kterými v sobotu 19. prosince kurýři Betlémské světlo po republice rozvezou, najdete zde.

Bild von Myriams-Fotos auf Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap