Recepty

Co si uvařit na Silvestra k obědu? Zkuste slezský bigos. Máme recept od kuchařského šampióna

Kysele zelí naložené na podzim, je možné již o Vánocích ochutnat. Na recept, který na pouti kuchařů a cukrářů na Svatém Hostýně, sdíleli mistři kulinářského řemesla, však budete potřebovat také hlávku syrového zelí. Mezi surovinami, z nichž se slezský bigos připravuje, najdete také vepřové maso, bůček a klobásu. Vydatné jídlo má bohatou historii. Kyselé zelí pokrm dobře konzervuje a na svých vozech jej v bečkách vozívali už během středověku formané brázdící kupecké stezky.

O tom všem umí skvěle vyprávět místopředseda Asociace kuchařů a cukrářů Severní Moravy a Slezska pan Karel Drápal, který na 5. kuchařské pouti na Svatém Hostýně (6. srpna 2022), slezský bigos ohříval v kotlíku na ohni a nabízel spolu s receptem poutníkům. Každoročně v Ostravě pořádá na Slezskoostravském hradě mezinárodní klání ve vaření kotlíkového guláše. Informaci o letošním ročníku najdete zde.

Mistr kuchař Karel Drápal při 5. pouti kuchařů a cukrářů na Svatém Hostýně servíroval slezský bigos přímo z kotlíku. Foto: Pavel Siuda

Suroviny:

600 g vepřového plecka

500 g kyselého zelí

500 g hlávkového zelí

200 g uzeného bůčku

200 g klobásy

200 g cibule

50 g sušených švestek

1 dl bílého vína

sůl

pepř

Technologický postup přípravy:

Uzený bůček pokrájíme na kostičky, vložíme do hrnce či kotlíku a vyškvaříme.

Reklama

Přidáme nakrájenou cibuli. Osmažíme ji dozlatova. Vložíme vepřové plecko pokrájené na větší kostky. Maso osolíme, opepříme a lehce osmahneme. Zalijeme vodou a dusíme do poloměkka. Pak přidáme kyselé zelí a nakrájené hlávkové zelí a společně dusíme. Před koncem dušení vlijeme bílé víno a přidáme sušené švestky. Na sádle osmahneme na kolečka nakrájenou klobásu a vmícháme do hotového pokrmu.

Podáváme s chlebem.

Dobrou chuť!

Ilustrační snímek Obraz kalhh z Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap