132 let – tak dlouho se již sestry karmelitky modlí v Mayerlingu za oběti rodinné tragédie habsburské dynastie. Dne 30. ledna 1889 se na loveckém zámečku ve Vídeňském lese zastřelil korunní princ Rudolf. Společně s ním zemřela i jeho milenka Mary Vetsera, které v té chvíli nebylo ještě ani osmnáct. Na místo tragédie poslal císař Franz Josef I. řeholnice s prosbou, aby se v klášteře modlily nejen za osudovou událost císařské rodiny, ale i za celý svět. Karmelitky jsou v Mayerlingu dodnes.
Muzeum je bez turistů a klášter bez peněz
Modlí se a v historických prostorách bývalého zámečku a v návštěvnickém centru provozují muzeum. Prodej vstupenek jim zajišťoval dostatek prostředků na údržbu areálu i na skromné živobytí. Lockdown kvůli pandemii koronaviru však pozavíral muzea a všechny výstavní prostory také v Rakousku a karmelitky již několik měsíců prakticky živoří. Na jejich situaci upozornili cisterciáci z nedalekého kláštera Heiligenkreuz.
„Jsme v kontaktu se sestrami na Karmelu v Mayerlingu. Klášter leží jen čtyři kilometry od našeho opatství. Tamní komunita roste. Do kláštera vstoupily dvě mladé ženy jako kandidátky. Je to naděje i radost,“ informuje web kláštera a současně dodává, že se komunita sester potýká s finančními problémy. „Od března kvůli koroně nejsou turisté, a tedy ani příjem. Sestry dosáhly hranice chudoby. O tíživé situaci na světoznámém místě dokonce informoval i rakouský rozhlas ORF,“ informovali koncem roku 2020 cisterciáci.
Co se v lednu 1889 v Mayerlingu stalo?
Sestry karmelitky se o své situaci stručně rozepisují i na svých webových stránkách, která současně slouží také jako informační web o událostech v Mayerlingu v lednu 1889. Stránky nabízí životopisné profily obou aktérů tragického románku mezi synem císaře a mladou dívkou. Nechybí ani dobové snímky a informace o expozici, která je běžně přístupná celoročně. Nyní však zavřená a její otevření je v nedohlednu. Stejně tak příjem do rozpočtu kláštera.
„O mýtu Mayerling“ se toho hodně napsalo a stále píše; a samozřejmě existuje tolik spekulací. Existuje nespočet knih, divadelních her a filmů, které se zabývají tragédií, která se zde odehrála… „Mayerling“ fascinuje mnoho lidí – ať už jde o emocionální složitost událostí nebo historickou výbušnost a z toho plynoucí důsledky. Není pochyb: Mayerling je světové historické místo.
Místo smíření zasvěcené sv. Josefovi
Těmito slovy doplňují karmelitky z Mayerlingu svou prosbu o finanční podporu na odkazu „Spenden“ tedy sbírka. V dalších větách vysvětlují, proč je současná situace a zavření muzea kvůli pandemii tolik zatěžuje. „Při údržbě těchto historických zdí jsme my karmelitánky zcela sami. Neseme plnou zátěž při obnově těchto historických budov. Zajistíme, aby toto místo zůstalo duchovním památníkem – zcela v souladu s přáním a vůlí císaře Františka Josefa I.“
Klášter založil císař František Josef I. ještě v roce 1889 po tragické smrti svého syna, korunního prince Rudolfa. Je pod patronátem sv. Josefa a během své historie se stal místem smíření nejen za osudovou událost císařské rodiny, ale i za celý svět. Prostory pro návštěvníky uchovávají vzpomínku na světoznámé historické události. Karmelitky také své duchovní poslání vidí kvůli bezprostřední blízkosti opatství Heiligenkreuz a místní filozoficko-teologické univerzitě svůj zvláštní úkol také v modlitbách za podporu duchovních povolání.
Více o klášteře a události v Mayerlingu v lednu 1889 najdete na webu kláštera https://www.karmel-mayerling.org/
Foto: https://www.karmel-mayerling.org/