Na cestu

Kropenky v kostelích bez svěcené vody? Známe elegantní řešení. Noste si vlastní

Jarní i podzimní opatření proti šíření koronavirové nákazy kromě omezení počtu účastníků při bohoslužbách vysušili kropenky se svěcenou vodou. Místo nich se v nádobách objevily rozprašovače s desinfekcí, kterou má každý návštěvník kostela použít dřív než si najde místo v lavici. Svěcená voda však je s návštěvou kostela spjatá stejně jako pokleknutí před svatostánkem. Jak se používání této svátostiny zcela nezbavit? Do kropenek kostelů se vzhledem k situaci v zemi jen tak nevrátí.

V Polsku se objevily dávkovače svěcené vody podobné těm, které používáme na AntiCovid. Ale ani toto řešení není zcela bez rizika. Nádobky se dotknou desítky rukou, a jak víme, svěcená voda nemá žádné desinfekční účinky. Automatický dávkovač na požehnanou vodu zatím nikdo v kostele neinstaloval. Jedno řešení však přece jen existuje. Každý může mít vlastní zdroj svěcené vody u sebe.

Prázdnou plastovou lahvičku po desinfekci můžete naplnit svěcenou vodou a nosit s sebou.

Jak na to?

Použijeme prázdnou lahvičku od očních kapek nebo jinou nádobku s uzávěrem. Výborně se hodí plastová lahvička od kapesní desinfekce. Tu dnes seženete za pár korun a po pár dnech ji máte prázdnou. Po vypláchnutí a odstranění nálepky s informacemi o složení desinfekčního přípravku, máte lahvičku na svěcenou vodu. Lahvičku můžete nosit stále u sebe. Při příchodu do kostela si stačí kápnout jednu kapku vody na ruku a přežehnat se stejně jako když jsme si namáčeli ruky do kropenek. Skleněné lahvičky nedoporučujeme, při případném pádu na dlažbu kostela by se mohla snadno roztříštit.

Reklama

Kde svěcenou vodu seženete?

Do slavnosti Tří králů není sice daleko, v tento den kněží žehnají lidem lahve s čistou vodou a domů si odnášení požehnanou tříkrálovou svěcenou vodu. Další možností je o svěcenou vodu požádat kněze ve své farnosti nebo si nechat jinou lahev s čistou vodou požehnat. Některé kostely mají dokonce k dispozici nádoby se svěcenou vodou. Úcta k této svátostině je hojně rozšířená například v Německu a Rakousku, kde jsou objemné nádoby s touto vodou denně k dispozici. Každý si může přijít a do své lahvičky nabrat kolik vody potřebuje.

Proč se svěcené vody nevzdat?

A proč se svěcené vody v době koronaviru tak snadno nevzdat? Je neodmyslitelnou součástí křesťanské tradice a také řady liturgických úkonů. Žehnání svěcenou vodou při vchodu do kostela je připomínkou křtu a také symbol čistoty. V průběhu staletí se prostřednictvím svěcené vody uskutečnilo mnoho zázraků a dějí se i dnes. O historii této svátostiny a jejím významu svěcené vody vyšel v roce 2013 článek v týdeníku Světlo, který odkazuje na knihu Svěcená voda rakouského nakladatelství Mediatrix. Článek sdílí také vranovský Fatym na svém webu.

Stylové lahvičky s obrázkem Pražského Jezulátka na svěcenou vodu nabízí i obchůdek při kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně. Foto: eshop.pragjesu.cz

Fotka od Kerstin Riemer z Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap