Kláštery

Poustevnu přímo v centru Olomouce nabízejí bratři kapucíni. Nazvali ji „Komůrka“

Jen o chlebě, vodě, v tichu a samotě. To není rozsudek nad hlavním hrdinou románu Hrabě Monte Cristo, ale nabídka olomouckých kapucínů. Bratři v centru Olomouce nabízejí třídenní pobyt v klášterní cele mužům, kteří potřebují vypnout od stresu moderní doby. Ničím a hlavně nikým nerušený čas v tichu dokáže lidem dodat novou šťávu do života. Pro mnohé je to příležitost jak najít sami sebe nebo rozlousknout neřešitelné problémy ve vztazích, práci nebo podnikání.

Ve vlastním spacáku a s bochníkem chleba

Kapucíni nazvali tuto poustevnu „Komůrkou“. Pokoj pro nenáročné hosty je vybaven jednoduchou palandou s matrací, tekoucí vodou z kohoutku, psacím stolkem, stoličkou, skříní s ramínky a sprchovým koutem. Toaleta i úklidová místnost je na chodbě.

Zájemci o pobyt v této klášterní cele si s sebou musí přibalit vlastní spacák i chléb na tři dny. Bude se jim hodit také vlastní osuška, ručník a šampon. Pro zajištění absolutního ticha bratři doporučují přibalit špunty do uší. Postřehy z pobytu si mohou poustevníci zapisovat do svého deníčku.

Tři dny v klášteře s možností procházek klášterní zahradou může být alternativou ke komerčním pobytům ve tmě, za něž jsou lidé leckde ochotni zaplatit až dva tisíce korun za noc. Terapie tmou čerpá z východních spiritualit. Kapucíni svou službu nabízejí v duchu evangelia a Ježíšových slov, který osobní modlitbu o samotě nejen praktikoval, ale i doporučoval svým učedníkům.

Reklama

„Když se modlíte, nebuďte jako pokrytci. Ti se rádi stavějí k modlitbě v synagogách a na rozích ulic, aby je lidé viděli. Amen, pravím vám: Ti už svou odplatu dostali. Když se však modlíš ty, vejdi do své komůrky, zavři dveře a modli se k svému Otci, který je ve skrytosti, a tvůj Otec, který vidí i to, co je skryté, ti odplatí.“ Mt 6,6

Do kláštera mohou jen muži. Ženy najdou ticho ve Šternberku

Řeholníci do svého kláštera přijímají na tyto pobyty jen muže. Ženy mohou podobnou službu najít u sester klarisek-kapucínek ve Šternberku. „Jsme mužský klášter, proto Komůrku nabízíme pouze mužům. Ženy mohou odejít do ticha např. k našim sestrám kapucínkám ve Šternberku,“ vysvětlují kapucíni na webu www.vejdidosvekomurky.cz.

Máte-li o tuto službu zájem, na webu najdete volné termíny „Komůrky“ a další informace k pobytu. Bratři kapucíni nabízejí tuto službu mužům unaveným životem zdarma. Vybírají jen vratnou zálohu ve výši 1000,- Kč za zapůjčení klíčů od pokoje. Na fungování poustevny je možné řeholníkům při opuštění kláštera přispět dobrovolným finančním darem.

 
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap