Kláštery

První letošní koncert ArtCafé rozezní Broumov programem Emotions jazzové skladatelky Štěpánky Balcarové

Ve středu 14. února 2024 od 19 hodin vystoupí v Kreslírně broumovského kláštera jazzová skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová a její kvartet. Jde o první letošní koncert pravidelného hudebního programu ArtCafé. Vstupenky jsou v předprodeji na smsticket.cz.

Kvartet složený z polských a českých jazzových hráčů (Štěpánka Balcarová – trubka, Nikola Kołodziejczyk – klavír, Jaromír Honzák – kontrabas a Grzegorz Masłowski – bicí) vystupuje momentálně s programem Emotions. Osm kompozic zásadním způsobem odráží základní lidské emoce, jako je radost, důvěra, strach, překvapení, smutek, znechucení, hněv a očekávání.

Album Emotions bylo vydané v létě 2023, ale až nyní ho prezentujeme českému publiku živě. Koncert v ArtCafé je součástí pětidenního turné po Česku. Program dále zazní v Praze, Pardubicích, Uherském Hradišti a v Kyjově. Inspirací ke kompozicím mi byly zkušenosti posledních několika let spojené s mateřstvím. Prožívání některých emocí dostalo s mateřstvím a výchovou mých dětí úplně nový rozměr. Dříve jsem si třeba myslela, že vím, co je to hněv – jak si ho vysvětlit, vyvodit důsledky a pak ho v klidu přijmout. S dětmi se ale člověk dostává do situací, kdy tento odstup nemá a učí se prožívat každou emoci jakoby nanovo, do větší hloubky a na dřeň. Tento princip se nepromítá jen do negativních emocí, ale naštěstí i do těch pozitivních. Každou z nich jsem se naučila vnímat úplně jiným způsobem a pokusila se je převést do hudby,“ uvedla Štěpánka Balcarová, která v Broumově nebude koncertovat poprvé.

Do Broumova se vždycky ráda vracím. Broumov je pro mě synonymem splněných snů. Díky Vzdělávacímu a kulturnímu centru Broumov se v minulosti v Broumově realizovaly a také uvedly dva obrovské projekty: v roce 2016 Vánoce s Concept Art Orchestra a s Danem Bártou a v roce 2023 jazzová oper(k)a O ztracené vodě,“ dodala Balcarová.

Vstupenky na koncert je možné koupit v předprodeji na smsticket.cz za 200 Kč, za 150 Kč pro členy klubu ArtCafé nebo za 100 Kč děti a studenti do 26 let. Vstupné na místě: 250 Kč, 180 Kč pro členy klubu ArtCafé, 100 Kč děti a studenti do 26 let. Koncert pořádá: Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, o. p. s.

DALŠÍ KONCERTY ARTCAFÉ:

Druhý únorový koncert se bude konat ve středu 28. 2. 2024 od 19 hodin v klášterní Kreslírně. Večer s názvem „Humor v rytmu bossa novy“ přivítá v Broumově osobnosti, které spojilo Divadlo Ypsilon a láska k jazzové muzice. Jan Jiráň je herec, hudebník, režisér a dramatik a stejně jako vynikající houslista Jan Bradáč také člen legendární Ypsilonky. František Uhlíř je jazzový kontrabasista a skladatel, který hostuje v divadle Ypsilon ve dvou hrách.

Ve středu 13. 3. 2023 od 19 hodin nabídne ArtCafé koncert kapely Krajina Ró, pro kterou je typické propojování přirozeného dívčího altu a vlídně i nevlídně obhroublého mužského barytonu. Oba hlasy jsou doma v klidných poetických textech i v drsném házení slov po milovnících decibelů. Zvuk kapely charakterizují především nenapodobitelné efekty, éterické melodie a nevídané rockové riffy elektrické kytary, propojené s celým zástupem kouzelných krabiček. Baskytara a bicí jsou pak nejen dokonale pracující strojovnou, ale i sólovými nástroji, které svou barevností a kreativitou rozšiřují Krajinu Ró ještě o další rozměr. Vstupenky na všechny koncert bude možné zakoupit na smsticket.cz.

Reklama

Kateřina Ostradecká

Agentura pro rozvoj Broumovska

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap