Poutní stezky

Putování z Kopčan do Mikulčic otevřelo turistickou sezónu na Cyrilometodějské stezce. Poutní trasy v Česku a na Slovensku měří 1500 km

Putování z Kopčan do Mikulčic po stopách Velké Moravy s průvodci otevřelo 28. dubna turistickou sezónu na Cyrilometodějské stezce. Přilákalo kolem 40 účastníků z Česka a Slovenska. Prohlédli si jak památky připomínající raný středověk – unikátní kostel sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech a Slovanské hradiště v Mikulčicích, tak památky z barokní doby – císařský a královský Hřebčín a Kačenárnu v Kopčanech.

„Jen v Česku čítají dálkové cyrilometodějské trasy asi 930 km a sbíhají se na Velehradě. Na Slovensku je to dalších 570 km. Letošní turistickou a poutní sezonu jsme zahájili v česko-slovenském příhraničí na cyrilometodějské trase vedoucí z Kopčan do Mikulčic. Některé památky na trase připomínají slavné období Velké Moravy. Upozorňujeme tak na naše společné kulturní kořeny a dědictví,“ řekl předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Lubomír Traub.

Trasa vedoucí rovinatou lužní krajinou v blízkosti řeky Moravy spojuje hned několik unikátních památek. Začíná u zrekonstruovaného Hřebčína z 18. století, kde je k vidění například bývalá kaple nebo reprezentační místnosti. Pokračuje ke kostelu sv. Markéty Antiochijské, která je jedinou dochovanou stavbou ve střední Evropě, jež pamatuje časy Velké Moravy. V její blízkosti se nachází zrekonstruovaná Kačenárna s muzeem a informačním centrem, dřívější zemědělská usedlost. Na českou stranu se dostaneme přes říční státní hranici novodobou Lávkou Velké Moravy, která byla zprovozněna v r. 2019. Putování přes Přírodní park Mikulčický luh lze zakončit prohlídkou Slovanského hradiště v Mikulčicích, které je  předmětem systematických archeologických výzkumů od 50. let 20. stol.

„Naším záměrem je šíření povědomí o Cyrilometodějské stezce, proto letos organizujeme putování pro veřejnost s průvodci na několika trasách. Věříme, že se jimi budou další lidé inspirovat a začnou se vydávat za poznáním i relaxací. Trasy vedou převážně malebnou krajinou kolem pozoruhodných památek naší kulturní historie. Sdílet své zážitky mohou v naší veřejné facebookové skupině Cyrilometodějská stezka,“ uvedla Zuzana Vojtová, ředitelka pořádajícího sdružení.

Reklama

Akce se konala ve spolupráci s těmito partnery: Záhorské múzeum Skalica – expozícia Múzeum Kopčany, obec Kopčany, Trnavský samosprávny kraj, Slovanské hradiště v Mikulčicích, Jihomoravský kraj, Region Slovácko, Zlínský kraj.

Autor tiskové zprávy: Ing. Martina Janochová, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.

Foto: Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap