Recepty

Šnaps a bylinky. To je základ elixírů rakouského kněze. Na imunitu doporučuje šípkový

P. Joe Egle, emeritní farář z alpské obce Gaschurn je známý bylinkář, milovník hor a přírody. Právě z ní čerpají sílu jeho elixíry, kterými se proslavil nejen ve Vorarlbersku, ale v celém Rakousku. Příběh o knězi, který více než třicet let míchá bylinky s pálenkou, se dostal do novinových i televizních zpráv. Z bylin a lesních plodů, které sbírá v překrásném údolí Montafon, dokáže připravit padesát různých elixírů na nejrůznější zdravotní neduhy.

Bylinky se naučil poznávat již jako chlapec. „Když jsem byl malý, tak jsme doma neměli žádné medikamenty, jen ty, které jsme si mohli vyrobit z přírodních zdrojů,“ říká otec Joe. „Měli jsme tak nanejvýš aspirin nebo nějakou mast, ale všechno ostatní bylo z přírody,“ dodává devětasedmdesátiletý kněz, který se ve své farnosti těší velké oblibě.

P. Joe Egle se bylinkářství věnuje od dětství. Z bylin a lesních plodů dokáže připravit až 50 druhů elixírů, které pomáhají zvládat nejrůznější zdravotní potíže. Foto: Pavel Siuda

Když se stal katolickým knězem, rozhodl se své znalosti léčivých bylin rozvíjet a vedle duchovní péče nabízet i znalosti bylinkaře. „Nejsem knězem jen proto, abych pečoval o duši, ale o člověka. K tomu patří i jeho zdraví. Když mohu pomoci lidem prostřednictvím těchto likérů, tak pro ně mohu udělat velmi mnoho,“ vysvětluje propojení svého kněžského poslání s bylinkářstvím.  

Alkohol účinné látky z bylin konzervuje

Základem každého elixíru, který z bylin připravuje, je ovocný destilát z jablek nebo hrušek. O zvýšení účinků léčivých látek rozpuštěných v alkoholu věděli už ve středověku. Hlavním důvodem louhování bylinek v lihu je jejich konzervace. „Ten šnaps je jen konzervační prostředek. Když nasuším bylinky na čaj, tak se po několika letech účinné látky ze sušených rostlin vytratí. V alkoholu se tyto látky konzervují. A jak mi řekl jeden kněz, mohou pomáhat lidem i po třech generacích. To se prostě nezkazí!“

Málokomu však půllitrová láhev s léčivým elixírem vydrží tak dlouho. Užívání bylinných likérů je totiž příjemnější než polykání tablet. Navíc ne všechny mají nahořklou chuť. Otec Joe mícha své léčivé nápoje také z lesních plodů a bylinky doslazuje medem nebo třtinovým cukrem.

Údolí Montafon s obcí Gaschurn je vyhledávaným zimním i letním alpským střediskem. Foto. Pixabay.com

Osvědčený recept z šípků na posílení imunity

Od naší návštěvy otce Joa v Gaschurnu uplynul více než rok. Podle jednoho z jeho receptů už na druhou zimní sezónu připravujeme šípkový likér. Plody růže šípkové právě visí na keřích a čekají na sesbírání a naložení do slivovice, hruškovice nebo jiné ovocné pálenky. Na podporu imunity v zimních měsících nemůže být nic příjemnějšího.

V těchto dnech přichází ten správný čas na jeho přípravu. Nápoj v lahvi zraje pět týdnů. Konec adventu a především Vánoce jsou tou nejlepší příležitostí ochutnat výsledek podzimního snažení.

Co budete potřebovat?

Nejdřív je však nutné vyrazit někam k lesu a šípky natrhat. Nejlepší jsou již změklé plody prošlé prvními mrazíky. Když natrháte ještě čerstvé pevné šípky, nechejte je několik dní uležet, až změknou. Proces je možné urychlit vložením šípků na 48 hodin do mrazničky.

Hlavními složkami šípkového elixíru je 40% ovocný destilát (slivovice, hruškovice, jablečný kalvados nebo jiný ovocný destilát). V případě nouze stačí i 40% vodka a již připravené změklé šípky.

300 gramů šípkových plodů rozmačkáme a rozdrtíme a zalijeme 1 litrem ovocné pálenky.

(na poloviční dávku stačí jen 150 gr. šípků a ½ litru ovocného destilátu)

 Zavíčkujeme a necháme 5 týdnů odpočívat.

Již po prvních dnech můžeme pozorovat, jak se z šípků do alkoholu uvolňuje červené barvivo a obsah láhve dostává tu správnou barvu.

Reklama

Na doslazení použijte kandys cukr

Po 5 týdnech obsah směsi přefiltrujeme (stačí jemné sítko nebo papírový kávový filtr) a dosladíme 120 gr. hnědým kandys cukrem (při poloviční dávce sladíme 60 gr. cukru). Krystaly cukru se v láhvi s šípkovým likérem rozpouští několik dní. Kandysový cukr lze v případě nouze nahradit hnědým třtinovým cukrem, který je běžně v prodeji.

Po rozpuštění cukru přichází čas na první ochutnání. Čím je doslazený likér v lahvi déle, tím je lepší, tak s jeho konzumací nespěchejte. Zima bude dlouhá.

Máte tip na článek nebo tiskovou zprávu do některé z rubrik magazínu Poutnictvi.cz? Napište nám na redakce@poutnictvi.cz. Děkujeme.

Nechybí vám něco v kuchyni? Potřeby na vaření, pečení a stolování najdete na i-domacipotreby.cz.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap