Příběhy

Socha Panny Marie přišla v bavorském Straubingu o hlavu. Našli ji na ulici s rouškou

Šokující případ vandalismu vyšetřují policisté v bavorském Straubingu. V místním jezuitském kostele, který je využíván rumunskou pravoslavnou církví, byla poničena socha Panny Marie Lurdské. Sádrové soše někdo urazil hlavu. Chybějící část sochy našel na ulici policista, když šel zrovna do služby. Hlava Panny Marie byla zahalena rouškou. Případ se stal 3. listopadu večer. Snímky poničené sochy, kostela i vyjádření duchovních k tomuto případu zveřejnilo katolické biskupství v Řeznu.

Zbylou část postavy zůstala ležet převrácená a poničená v kostele. Policejní vyšetřování začalo okamžitě a tiskový mluvčí policie Johann Lankes uvedl, že vyšetřování probíhá ve všech směrech. „Koneckonců, mohlo se také stát, že socha byla náhodně převrácena, nikoli úmyslně. Potom je však obtížné vysvětlit nález hlavy s maskou před kostelem,“ informuje o případu řezenská diecéze a dodává, že případ vyšetřuje kriminální policie Straubing.

Nic už není posvátné, ale proč ta maska na hlavě Panny Marie?

K případu se vyjádřil také děkan Straubingu Johannes Plank. „To, co mě otřásá, je, že práh vnímání toho, co je posvátné, je naprosto pryč. Žijeme v době, kdy lidem už není nic svaté,“ komentoval událost děkan Plank, který se také zamýšlí nad podtextem této události. „Vyvolává se nesmyslný hněv? Je to bezduché, svévolné ničení? Nebo někdo nedostal odpověď na svou modlitbu a je na ni naštvaný? V tomto případě Marie pocítila veškerý hněv a zoufalství,“ zamýšlí se kněz. Pro děkana Johannese Planka je však zarážející inscenace s rouškou na uražené hlavě. „Zničit něco je jedna věc, ale pak pohodit hlavu Madony „s maskou“ je věc jiná,“ položil řečnickou otázku kněz, který přiznal, že se případy vandalismu v různých kostelech ve Straubingu a okolí v posledních letech množí bez ohledu na to, zda jde o katolický nebo protestantský kostel.

Vykradené pokladničky, mizí svíčky a květiny. Poškozené náhrobky 29 hrobů

„Nemůžete být dostatečně ostražití, dokonce i v našich kostelech se věci kradou, vandalové ničí a dělají neplechu znovu a znovu,“ říká Peter Häusler, pastor v Attingu a Rainu. „Z kostelů mizí peníze z pokladniček, svíčky z mariánské kaple, z oltářů a osvětlení od apoštolů. Kradou se i odložené předměty, ozdoby a květiny. Vandalismus se nedávno odehrál i na hřbitově v obci Rain, když někdo vosk ze svíček rozlil na náhrobky 29 hrobů. „A zloději se nezastaví ani při krádeži vybavení hrobů, chodí sem jako do samoobsluhy.“

Podobné zkušenosti měl i farář Heinrich Weber v Alburgu. Znovu a znovu zažíval v kostele krádežee a vandalství. Věci se zhoršily v roce 2018, kdy došlo k rozlití svěcené vody, vytržení sochy svatého z jeho ukotvení, vytržení kabelu mikrofonu a rozbití vývěsky. Ve všech případech byla škoda vyšší než skutečné odcizené zboží. Zloději si pak dovolili zapálit cigaretu ve zpovědnici a nedopalek nechali na zemi. Tato svatokrádež však byla jejich koncem. Byla objevena DNA, krádeže objasněny a zloději usvědčeni a nakonec odsouzeni. „Všiml jsem si, že úcta k posvátným místům slábne. Úcta by měla být lépe podporována. Pokud chybí, tak ten práh vnímání bude stále nižší,“ shrnuje problém pastor Heinrich Weber.

Reklama

Nikdo dnes ještě neví, zda existuje souvislost mezi krádežemi, vandalismem a bezhlavou Madonou. Jak vysvětluje policejní mluvčí Johann Lankes, statistiky kriminality v Dolním Bavorsku ukazují, že nejčastějšími trestnými činy, které souvisí s kostely a kaplemi jsou vykradené pokladničky a pak poškození majetku a vandalství. Zatímco mezi lety 2019 a 2018 byl zaznamenán pokles, od roku 2019 do roku 2020 v období od ledna do října došlo ke zvýšení škod na majetku i krádeží v kostelech a kaplích. „Míra řešení všech trestných činů v této oblasti byla v roce 2018 na úrovni 51,8 procenta a v roce 2019 jen 19,4 procenta. V desetiletém srovnání bylo objasněno v průměru něco málo přes 30 procent trestných činů, nejvyšší míry objasnění bylo dosaženo v roce 2018 s 51,8 procenty,“ uvádí hlavní policejní inspektor Johann Lankes.

Nejlepším alarmem jsou lidé, kteří se do kostela chodí modlit

Při objasňování případů krádeží a vandalismu v kostelích je pro policii vždy užitečné svědectví místních obyvatel. Lidé jsou vyzývání, aby hlásili podezřelé dění okolo kostelů, kaplí nebo hřbitovů. Řezenský biskup Dr. Rudolf Voderholzer při svých pastoračních návštěvách farností často říkal: „Milí farníci, používejte svůj kostel, jděte dovnitř a modlete se. Kostel není muzeum, je v něm život, můžete zde zapalovat svíčky. A nezapomeňte, že modlící se lidé jsou nejlepším poplašným systémem v našich kostelích.“

Zdroj: Bistum Regensburg

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap