Příběhy Vánoce

Tradice řezu větviček ovocných stromů se dostala i do legendy o sv. Barboře

Se svátkem sv. Barbory se pojí různé zvyky a pranostiky. Nejznámějším z nich je zimní řez větviček z ovocných stromů. Větve z třešně, jabloně, švestky nebo zlatice vložené 4. prosince do vázy s vodou do Vánoc rozkvetou. Tato tradice má hlubší význam. Doslova zázrak přírody. Květy v zimě mají ilustrovat zázrak svaté noci.

Rozkvetlá větévka znamenala štěstí i ženicha

Lidová tvořivost k tomuto zvyku přidala další nástavby. Kvetoucí třešňová větévka „prorokuje“ štěstí v následujícím roce nebo dokonce vysněný sňatek po vdávání toužícím dívkám. Jednotlivým větvičkám se v některých krajích dokonce přiřazují jména nápadníků. Takto pojmenovaný ratolest, která vykvete nejdřív, ukáže na příštího ženicha.

Třešňová větvička v legendě o sv. Barboře

Lidové zvyky s vykvetlou větvičkou se dostaly i legend o svaté Barboře, která žila ve 3. století v Nikodémii v Malé Asii. Byla dcerou bohatého obchodníka. Když se seznámila s křesťanstvím, nechala se pokřtít. Bylo to za pronásledování křesťanů císařem Deciem, který vládl v letech 249 až 251. Otec Barbory s jejím obrácením ke křesťanství nesouhlasil a snažil se jí od následovníků Ježíše Krista odradit. Což se mu nepodařilo. Ze zklamání a hněvu ji měl sám udat a nechat odvléct do vězení.

Reklama

Cestou do žaláře a na popravu se jí do šatů zachytila třešňová větvička. Barbora ji vložila do džbánu s vodou ve své cele ve věži, kde byla držena v zajetí. Větvička rozkvetla zrovna v den, kdy byla odsouzena k smrti. „Vypadala jsi mrtvá, ale rozkvetla jsi v lepší život. Moje smrt tedy bude také začátkem nového věčného života,“ řekla tehdy Barbora při pohledu na kvetoucí větvičku.

Patronka horníků, ale i těch kdo razí tunely ve skalách

Svatá Barbora je patronkou horníků, geologů, architektů, pokrývačů, dívek a vězňů. Skutečnost, že i dnes je přikládána velká pozornost pomoci patronů, je patrná v mnoha tunelech, ve kterých byla při inauguraci tunelu postavena socha sv. Barbory. Takovou sochu najdete například v klimkovickém tunelu na dálnici D1 u Ostravy.

Jak o větvičky pečovat, aby vykvetly?

Větvičky „Barborky“ se z ovocných stromů odřezávají 4. prosince. Promrzlé větévky je dobré na několik hodin namočit do vlažné vody. Pak se vloží do vázy s čistou vodou. Ideální místo pro vázu by nemělo být příliš teplé. Konec větvičky se před vložením do vody doporučuje poklepat kladivem. Větev bude lépe nasávat vodu, což podporuje kvetení. Voda ve váze by se měl každé dva dny vyměnit za čerstvou. Vánoční rozkvetlé kytice se pak určitě dočkáte.

Fotka od Couleur z Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap