Poutní místa

Tetín ožije Svatoludmilskou poutí. Po svaté Ludmile pojmenuje náměstí

Obec Tetín se připravuje na tradiční Svatoludmilskou pouť. Třídenní poctu patrně nejznámější české světici doprovodí pestrý program, který začne už v pátek 15. září a potrvá až do neděle 17. září 2023. Vrcholem bude sobotní poutní mše, po které místní obyvatelé slavnostně odhalí nový název náměstí 9. května, které nově ponese jméno náměstí Kněžny Ludmily. Organizátorem je obec Tetín a Sdružení sv. Ludmily. Vstup na pouť je zdarma.

Na tradiční poutní mši, kterou celebruje pražský pomocný biskup Václav Malý, naváže odhalení nového názvu tetínského náměstí ve 12.30. Místní zastupitelé o změně názvu uvažovali od doby sametové revoluce již několikrát. Letos v červnu změnu definitivně schválili. „Obec Tetín je úzce spjata se vznikem české státnosti, na což bychom měli být jako tetínští srdcaři náležitě hrdí. Tetín je prostě historicky významným místem. Důležitou roli u zrodu české státnosti hrála sv. Ludmila, první historicky doložená křesťanská kněžna. Další historické osobnosti již mají na Tetíně své ulice – Bořivoj, Vojáčkovi, Hájek z Libočan, nebo samotný název obce po kněžně Tetě. A tak dává logiku, aby se hlavní náměstí jmenovalo právě po svaté Ludmile,“ upřesňuje rozhodnutí zastupitelů Martin Hrdlička, starosta Tetína a předseda spolkuSVATÁ LUDMILA, z. s.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program Svatoludmilské pouti. Chybět nebudou koncerty, programy pro děti, oslavy burčáku, divadlo, kino ani výstava.

Foto Muzeum Tetín – Konvalinův statek

Návštěvníci Svatoludmilské pouti mohou přispět na stejnojmennou stezku

Reklama

Během pouti přispějí zájemci také na prodloužení Stezky sv. Ludmily do jejího rodného Mělníka. Příspěvky mohou návštěvníci pouti provádět digitálně prostřednictvím platebních karet, mobilních telefonů, či chytrých hodinek. Umožní jim to nový samoobslužný dárcovský terminál České spořitelny. S využitím moderní formy dárcovství chce Spolek prodloužit stezku tak, aby symbolicky spojovala všechna místa spojená se životem české světice. Stezka povede po již existujících trasách Klubu českých turistů, například přes místa jako Svatý Jan pod Skalou, Beroun, Pražský hrad, Budeč nebo Levý Hradec. „Je to skvělá příležitost, jak podpořit dnešní fenomén poutnictví a také se inspirovat silným příběhem ženy na počátku našich dějin. Na každém z dvanácti stanovišť umístíme tabule s informacemi, které budou sloužit k zamyšlení nad etapami života sv. Ludmily,” říká k projektu Miroslava Janičatová, ředitelka spolku SVATÁ LUDMILA, z. s.

Podrobný program Svatoludmilské pouti najdete na https://www.tetin.cz/zivot-v-obci-a-sluzby/aktuality/svatoludmilska-pout-tetin-450cs.html

Foto: Spolek Svatá Ludmila, z. s.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap