Na cestu

Tříkrálová sbírka 2021 proběhne kvůli Covidu-19 online. Přes internet bude i požehnání

Pandemie nemoci Covid-19 a související přijatá opatření posouvají Tříkrálovou sbírku do online prostoru. Koledníci hledají způsob, jak přinést do domácností po celé České republice požehnání a neohrozit přitom zdraví lidí, kteří do sbírky – mnohdy již pravidelně – přispívají. Aktuálně přijatá opatření navíc ani nedovolují uskutečnit koledu v její tradiční podobě a vyjít do ulic. Od 1. do 24. ledna 2021 se proto tři králové připravili na koledu virtuální.

„Osobní setkávání je samozřejmě jedním z pilířů sbírky a jen velmi neradi o něj přicházíme. Zpřísněná opatření nám však neumožní koledování ve skupinkách v ulicích uskutečnit,“ říká hlavní koordinátorka Gabriela Víšová. „Nechceme však ochudit dárce o zážitek z koledy ani o požehnání, které koledníci do domů přinášejí. Víme, že řada lidí se na koledu těší. Snažíme se proto využít všech možností, které nám nabízí online prostor,“ dodává Gabriela Víšová. Sbírka je připravena ve virtuální podobě na stránkách www.trikralovasbirka.cz, kde všem lidem dobré vůle zazpívají dětští koledníci a odtud je také možné do sbírky přispět prostřednictvím online pokladničky. Ta bude na stránkách až do 30. dubna. Na webu si může také každý vyslechnout požehnání z úst otce Josefa Suchára, faráře a koledníka z poutního místa Neratov v Orlických horách.

Tři krále i dárce hlídá PES

Na celostátní úrovni připravila Charita Česká republika krizový plán a doporučila postup pro různé stupně omezení. V 5. stupni PES, který je aktuálně platný, je zakázáno koledování pro celé území státu. Koordinátoři sbírky však mohou umísťovat statické pokladničky na veřejně přístupná místa a po dohodě také do otevřených provozoven, budou vhazovat do poštovních schránek letáky informující o online koledě a samolepky s nápisem K+M+B+ nebo obnovovat požehnání v podobě nápisů nade dveřmi. Tito lidé nebudou oblečeni v kostýmech králů a s dárci se nepotkají.

Pokud se PES vrátí na 4. stupeň, je většina charit připravena na koledu v ulicích v omezeném režimu za dodržení přísných opatření. Termín koledování byl mimořádně prodloužen až do 24. ledna 2021. Zda se bude v konkrétní obci či městě koledovat, záleží na rozhodnutí příslušné diecézní charity a místní charity, které zohlední aktuální situaci i vlastní možnost zajistit bezpečí koledníků a dárců v souladu s platnými nařízeními. Podrobnosti uvádějí webové stránky jednotlivých charit. Pracovníci Charity mají s dodržováním přísných hygienických pravidel zkušenosti ze sociálních i zdravotních služeb, a proto věří, že se jim povede dodržet je i při koledování.

Všechny varianty koledy přitom mají jedno společné – ani tentokrát se Charita neobejde bez armády dobrovolníků a štědrosti dárců. Cíl i motto sbírky totiž zůstávají stejné – hlavní je pomoc lidem v nouzi a pomáhá každá koruna.


Streamované požehnání a tradiční koncert netradičně

Vzhledem k situaci byly při Tříkrálové sbírce zrušeny hromadné akce pro veřejnost a koledníky, jako jsou žehnání nebo tříkrálové průvody. Požehnání přesto zazní: v sobotu 2. ledna 2021 od 10 hodin požehná virtuálním koledníkům Tříkrálové sbírky biskup Mons. Vojtěch Cikrle z katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Požehnání bude přenášeno na Facebooku Tříkrálové sbírky, živý vstup uvidí také televizní diváci na programu ČT 24.

Tříkrálový koncert 10. ledna na ČT1

Součástí akce je tradičně Tříkrálový koncert, který se bude vysílat v přímém přenosu na ČT1 v neděli 10. ledna od 18 hodin. Koncertem provází Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Alena Antalová, Anna K., Michal Hrůza a KAPELA HRŮZY, Pokáč a VOXEL & Spol. V průběhu koncertu zazní reportáže o tom, kde vykoledované peníze pomáhají, tentokrát z Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku a Sociálně terapeutických dílen sv. Josefa v Domažlicích a v Meclově. Lednový koncert bohužel proběhne bez přítomnosti těch nejdůležitějších, tedy koledníků v publiku.

Miliony pro potřebné

Jsou to pochopitelně dárci, kteří rozhodnou, zda sbírku finančně podpoří – a tím pomohou lidem v nouzi. V průběhu dvaceti let celostátního konání sbírky dárci přispěli na pomoc potřebným celkovou částkou dosahující těžko uvěřitelných 1 495 360 651 korun. V prvním ročníku se v celé republice vybralo 31 925 317 korun, v roce 2020 to už bylo neuvěřitelných 133 803 733 korun. „Během dvaceti let se podařilo vybrat pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun. Ta obrovská lidská solidarita a ochota pomáhat nás každoročně nepřestává udivovat a dojímat a jsme za ni nesmírně vděční,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Charity plánují nakoupit auta i zajistit provoz středisek

Za dvacet let pomohla sbírka zlepšit tisíce charitních služeb a jejich prostřednictvím i desítky tisíc životů charitních klientů. Takzvané záměry – tedy účel, kde vybrané peníze pomohou – se schvalují každoročně předem. Pravidelně díky tříkrálovým přispěvatelům Charita obměňuje například vozy pro pečovatelky a ošetřovatelky, které za klienty najedou ročně v terénu statisíce kilometrů. V čerstvých záměrech je tak uvedeno zakoupení vozidla pro charitní pečovatelskou službu v Bystřici pod Hostýnem, v Dolním Újezdě u Litomyšle, Frenštátě pod Radhoštěm a Jičíně či pro odlehčovací službu domácího hospice Bárka v Jihlavě. Dárci dále podpoří i provoz chráněných pracovišť Charity Strážnice, nákup antidekubitních matrací a polohovacích křesel pro seniory v domech pokojného stáří v Chabařovicích a v Sobotce, nákup školních a výtvarných potřeb a svačin a pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin na Šluknovsku a tamtéž i nákup potravin pro klienty v rámci nácviku vaření.

Zdravotní pomůcky, potraviny a šatník pro rodiny v nouzi

Dalšími záměry jsou například pomoc osobám s těžkým zdravotním postižením prostřednictvím služby osobní asistence Znojmo, nákup zdravotní pomůcky pro handicapované dítě (Lovosice), potravinová pomoc rodinám v nouzi a provoz charitního šatníku (Přelouč), podpora domácího hospice Porta Vitae zajišťujícího péči o nevyléčitelně nemocné pacienty a jejich pečující rodiny (Tišnov), služeb osobní asistence pro lidi v Dobrušce a okolí či terénní práci se sociálně slabými rodinami s dětmi na Semilsku.

Část sbírky jde na krizový fond Charity

Část výnosu Tříkrálové sbírky je každoročně vyčleněna na tzv. krizový fond. Ten slouží pro okamžitou pomoc v případě, kdy se události seběhnou příliš rychle a je potřeba okamžitě něco podniknout. Na jaře do Česka vtrhla nemoc Covid-19 a chyběly oxygenerátory, které v domácí péči i v domovech pro seniory pomáhají klientům s dechovou nedostatečností zvýšit přísun kyslíku. Charita jich z krizového fondu pořídila dvě desítky. Později navýšila počet o desítky dalších přístrojů, tentokrát již z peněz od firemních dárců.

Peníze z roku 2020 pomohly v Libanonu i v Arménii

Peníze z krizového fondu pomáhají také v zahraničí. Když v srpnu 2020 ničivá exploze otřásla bejrútským přístavem a rozmetala životní sny mnoha tisíc Libanonců, poslala Charita Česká republika z krizového fondu na okamžitou pomoc přes 260 tisíc korun (a současně vyhlásila na pomoc Bejrútu veřejnou sbírku). Na podzim se rozhořely boje v Náhorním Karabachu. Česká Charita z krizového fondu poslala na pomoc běžencům, kteří se z válečné zóny uchýlili do Arménie, přes 130 tisíc Kč na konto sesterské Charity Arménie, která se o ně stará.

Historie Tříkrálové sbírky

První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 proběhne 21. ročník. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. V současné době je nejúspěšnější sbírkovou akcí v České republice.

Formou DMS zprávy lze přispívat celoročně

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou on-line. Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Letos poprvé lze přispívat také přímo na webu Tříkrálové sbírky www.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna otevřena aplikace online kasička.

Reklama

Online koledu mají nakonec i v Německu

Bezkontaktní tříkrálové koledování mají připravené také v Německu. Organizátorem sbírky je organizace katolické církve „Kindermissionswerk“, která financuje projekty v rozvojových zemích. „Požehnání svaté noci nebylo nikdy tak důležité jako v dobách nejistoty a krize. Zpěváci koled nezazvoní na zvonek u vašich dveří během kampaně zpívání koled 2021. Neměli byste se však letos obejít bez požehnání,“ informují pořadatelé sbírky v Německu a dodávají, že neméně důležitý je také štědrý dar, kterým do online sbírky přispějí. „Váš štědrý dar v rámci vašich možností je letos důležitější než kdykoli předtím. V důsledku koronavirové pandemie se životní situace mnoha dětí na naší planetě dramaticky zhoršila,“ dodávají pořadatelé z Kindermissionswerk.

Foto: https://www.sternsinger.de/

.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap