Odpovědí na dětskou hádanku v tomto případě není jitrnice, ale „postní bagel“. V rakouských pekařstvích jej nabízejí jen během postní doby. A je po nich sháňka. „Peču je dvakrát až třikrát týdně,“ uvedl pro dolnorakouský deník pekař Patrick Kronsteiner. Speciální pečivo přichází na řadu hned po masopustních koblihách. V rodinném pekařství jej připravují podle starého receptu a zákazníci se na chutné křupavé kroužky ptají už v listopadu. Jejich čas je však až v postní době.
„Fastenbeugel“ se tvarem i postupem přípravy podobá pečivu s názvem „bagel“. Pečivo prstencového tvaru má své kořeny v židovské komunitě v Krakově. Bagely se tam pekly už v roce 1610. Svou chuť a praktičnost neztratily ani po více než 400 letech.
Příprava bagelů je na rozdíl od jiného pečiva zvláštní tím, že se z těsta vytvořené kroužky před vložením do rozpálené trouby chvíli povaří v osolené vodě. Vyzkoušeli jsme jeden z domácích receptů na „Fastenbeugel“, který je rozšířený mezi rakouskými hospodyňkami.
Co budete potřebovat?
400 gr. pšeničné mouky (polohrubá)
100 gr. žitné chlebové mouky
2 kávové lžičky soli
1 kávová lžička drceného kmínu
½ kostky droždí (asi 20 gr.)
250 ml vlažné vody
100 ml mléka
Příprava těsta a pečení
Rozpustíme droždí v mléce a vodě, přidáme všechny další ingredience a promícháme. Necháme chvíli kynout.
Z těsta vytváříme podlouhlé válce (asi 30 cm, ale mohou být i delší a tenčí). Spojením obou konců těsta vytvoříme kroužky. Množství těsta nám stačilo na 16 ks bagelů.
Jednotlivé bagely vkládáme do vroucí osolené vody a krátce povaříme. Pak hned pokládáme na plech. Ještě před vložením do rozehřáté trouby bagely posypeme semínky nebo hrubou solí.
Postní bagely se pečou 20 minut v troubě v předehřáté na 200°C.
Nechybí vám něco v kuchyni? Potřeby na vaření, pečení a stolování najdete na i-domacipotreby.cz.