Do Santiaga de Compostela vede mnoho cest. Nejvíce poutníků míří k hrobu sv. Jakuba většího po Camino Frances, další vyžívají cestu z Portugalska nebo putují z jihu po Via de la Plata. Jejich výčet je však daleko širší. Všechny mají stejný cíl – přivést poutníky do katedrály ve svatojakubském městě. Jednu z těchto cest se chystáme blíže prozkoumat. Její název je Camino Invierno. Doslova značí zimní trasu, která je už od dob starověkého Říma schůdná i v zimě. Místo kožených sandalů legionářů dnes po ní chodí poutníci v pohorkách.
Zimní cesta je jakubovská cesta spojuje Ponferradu se Santiagem de Compostela údolím řeky Sil, kterým překonáváme nebo spíše obchazime východní Galicijskou vrchovinu na nižších úrovních než Francouzská cesta. Odtud také pochází její název, protože tuto cestu historicky využívaly římské legie, středověcí muleti nebo napoleonská vojska. Sloužila také k přechodu poutníků v zimě, aby se vyhnuli sněhu na pohoří Cebreiro, běžnému v nejchladnějších měsících, a častým povodnim řek v údolí Valcárcel.
Se svými 263 km do Compostely se Zimní cesta představuje jako skvělá alternativa k Francouzské cestě (i když je asi o 56 km delší). Ve skutečnosti se od rozcestí v Ponferradě již trasa odděluje od cesty vedoucí z Francie. Právě v Ponferrada stezka Camino Invierno začíná. Má své vlastní značení a spojuje se v mestě Lalín se sanabreskou variantou Vía de la Plata.
Zimní cesta protíná čtyři oblasti nebo území jedinečného charakteru: oblast El Bierzo (v Leónu), oblast Valdeorras (v Galicii, provincie Ourense), oblast Ribeira Sacra (zahrnuje břehy Sil a Miño, v provinciích Ourense a Lugo) a oblast Deza (provincie Pontevedra).
Kuriozitou je, že tato Zimní cesta se ukazuje jako jediná jakubská cesta, která v určitém okamžiku protíná čtyři galicijské provincie, a proto ji někteří lidé popisují – to by byl dobrý slogan – jako nejgalicijštější ze všech cest.
Zimní cesta, kromě dávné minulosti, je také trasou s velkou budoucností; Klíčovými faktory jsou blízkost Santiaga (z Ponferrady se snadno dostaneme do Compostely za pouhých 10 dní), možnost jít novou trasou s množstvím přírodních kras a kulturních památek. Čeho si poutníci ceni je také menší počet poutníků než na hlavních hojně vytížených trasách
Počet poutníků, kteří volí tuto cestu, rok od roku přibývá, zejména těch, kteří již Francouzskou cestu absolvovali a chtějí změnit kulisy, nebo pěších turistů, kteří se chtějí vyhnout ruchu nejfrekventovanějších tras. Navzdory tomu, že se jedná o stezku ne příliš známou, je už běžné potkávat na trase další poutníky.
Foto: Pixabay.com