Cesta je cíl

Četba dětem prospívá. I těm nedonošeným v inkubátoru

Společná četba rodičů s dětmi má pozitivní vliv na jejich emocionální vývoj a zdraví. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení a hlavně utváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Toto se všeobecně ví. Neonatologové v ostravské fakultní nemocnici se však pustili do experimentu, který posouvá čtení do prvních dnů života dětí. Maminky čtou pohádky novorozeným miminkům.  O terapii, která pomáhá vývoji nedonošených dětí v inkubátorech, informovala nemocnice v minulých dnech.

Čtení novorozencům jako terapie

Rodiče přivedla k četbě dětských knížek staniční sestra Jednotky intenzivní a resuscitační péče Oddělení neonatologie FN Ostrava Veronika Petrášová. Rozhodla se tak na základě zkušeností, které prokázaly, že komunikace s předčasně narozeným dítětem i prostřednictvím čtení má na jeho psychomotorický vývoj výrazně pozitivní vliv.

„Říká se tomu ATEKK (Auditiv Taktile Eltern Kind Komunikation – komunikace rodičů s dítětem). Je to podpora nedonošených dětí v rámci vývojové péče založená na principech bazální stimulace. Má srovnatelné benefity jako klokánkování. Vytvoření vztahu mezi dítětem a rodičem podporuje neurologický vývoj předčasně narozeného dítěte, pomáhá připravovat rodiče na novou roli a je to jeden z dalších bodů, kdy jsou rodiče přímo součástí  péče,“ doplnila Petrášová.

Hlas rodičů děti uklidňuje

„Děti hlas svých rodičů, který znají již z prenatálního období, uklidňuje. A knížka může v komunikaci s miminkem v inkubátoru velmi pomoci. Někdy je totiž pro rodiče velmi těžké najít slova, která chtějí svému potomkovi sdělit. Četba pohádky je ale pro ně přirozená,“ doplnila primářka Oddělení neonatologie Hana Wiedermannová.

Iniciativu čerstvé držitelky profesního ocenění Sestra roku rodiče vítají. „Přijde mi to příjemné. My si sice povídáme se synem i tak, ale ty knížečky jsou další způsob, jak vzájemně komunikovat,“ vyznala se Petra Březinová, která před pár dny předčasně porodila ve FN Ostrava syna.

Reklama

Výtisky do nové knihovny postupně přinášejí rodiče, ale také dětské sestry, které na oddělení pracují. Veronika Petrášová by ráda první knížku, kterou rodiče svým dětem čtou, darovala domů, aby jim časem připomněla první dny života. Podobně, jako si mohou zakoupit a vést Deník z inkubátoru, jehož je autorkou.

Jednotkou intenzivní a resuscitační péče Oddělení neonatologie FN Ostrava ročně projde zhruba 800 dětí. Letos zatím 75 novorozených pacientů mělo porodní váhu pod 1500 gramů.

Text a foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap