V programu božanovského koncertu zazní v podání souboru Victoria Ensemble méně známé skladby první poloviny 18. století, dochované v hudebních sbírkách českých barokních klášterů, v archivu broumovském, rajhradském, strahovském, piaristické koleje ve Slaném apod.
Broumovský klášter byl v 18. století díky hudbymilovným opatům jedním z nejvýznamnějších hudebních středisek českých zemí. Působil zde také místní učitel a regenschori Antonín Mentzel (1684–1740), jehož skladby uvádí festival v tomto programu jako svou premiéru. Skladatelskou osobnost zapomenutého broumovského učitele a chorregenta Antonína Celestýna Mentzela objevila během přípravy své diplomové práce na Hudební vědě umělecká vedoucí souboru Viktorie Dugranpere. Podle jejího bádání se „Mentzel narodil nejspíše v roce 1684 ve Vižňově nedaleko Broumova. Vystudoval broumovské klášterní gymnázium a v roce 1707 byl jmenován ludirektorem na broumovské farní škole. Ta byla pevně spjata s kůrem farního kostela sv. Petra a Pavla, jehož hudební provoz měl Mentzel na starost. Zároveň byl varhaníkem také v klášterním chrámu sv. Vojtěcha, vzdáleném pouhých pár desítek metrů. Podle dochovaných hudebnin a pramenů z 18. století můžeme soudit, že úroveň hudebního provozu obou broumovských „scén“ byla poměrně vysoká. Chrámové sbory provozovaly náročné a rozsáhlé kompozice v té době populárních skladatelů. Činili se také lokální skladatelé, kteří komponovali dle potřeby obou kůrů.“
V klášterní sbírce uložené v Českém muzeu hudby se dochovalo pět jeho kompozic, které Viktorie spartovala a připravila k provozování. V programu zazní jeho Miserere (žalm 51 – „Smiluj se nade mnou, Bože…“) a Litanie k patronům českým.“
Program:
Hudba českých barokních klášterů
Bohuslav Matěj Černohorský: Laudetur Jesus Christus
Antonín Reichenauer: Offertorim de Virgine „In Gloria Jerusalem“
Antonín Reichenauer: Offerorium de Virgine „Zelo, zelata sum“
Gunther Jacob: Dialogus valedictorius inter Iesum et Mariam
Adalbert Pelikán: Gloria, Credo/ Missa Sancti Adalberti
Antonín Reichenauer: Offertorium de Virgine „Vulnerasti cor meum“
Antonín Reichenauer: Offerorium de Visitatione „Generationes dicant te omnes“
Antonín Celestýn Mentzel: Miserere mei Deus
Antonín Celestýn Mentzel: Litanie de Sancti Patronis regni Bohemie
Prezentace a znovuobjevování děl broumovského hudebního archivu je jedním z dlouhodobých cílů festivalu Za poklady Broumovska. V minulých letech proběhla v rámci festivalu například obnovená premiéra školské hry Augustina Šenkýře Dies Numini et Principi v podání členů orchestru a sboru Národního divadla, v roce 2020 společnost Za poklady Broumovska o.p.s. vydala tiskem faksimile opisu Beethovenova klavírního koncertu č. 1 C dur, nalezeného v nezpracované části hudebnin broumovského archivu a navázala jeho provedením Filharmonií Hradec Králové s klavíristou Matyášem Novákem.
Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům. Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75 %. Pořadatelé taktéž prosí návštěvníky o dodržování aktuálních nařízení pro účast na koncertu. Místa na koncert je možné rezervovat na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz.
Ohlédnutí za koncertem v Otovicích:
Kolem 155 posluchačů vyslechlo koncert v otovickém kostele sv. Barbory, kde v sobotu 17. července vystoupili rezidenční umělci festivalu Za poklady Broumovska – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková, spolu s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem. V barokním svatostánku mj. zazněla v premiéře skladba rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho, Letní nokturna, napsaná na objednávku festivalu. Výtěžek dobrovolného vstupného tentokrát dosáhl částky 22 140 Kč. Koncert se nahrával a bude ke zhlédnutí na youtube kanále festivalu v průběhu srpna.
Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.
Hlavními partnery festivalu jsouMinisterstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.
Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.
Kateřina Ostradecká
Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska