Recepty

Lichořeřišnice a třapatka nachová. Bylinky, které řeholnice nasadily na Covid-19

V prvním srpnovém týdnu se začala nákaza nemoci Covid-19 hromadně šířit na Jablunkovsku. Virus se dostal i do místního kláštera sester alžbětinek. Onemocněly všechny řeholnice i část klientů a personálu domova pro seniory sv. Alžběty, který řeholnice provozují. Areál kláštera musel být uzavřen a hasiči z Ostravy jej vydesinfikovali speciálním roztokem pomocí parních generátorů.

Z běžných chřipkových příznaků se vyklubala obávaná nemoc, kterou potvrdily testy u 33 zaměstnanců (z toho bylo 25 řeholnic) a 33 klientů. „Nakažených nás tedy bylo spolu s kněžími a staršími sestrami, které už nejsou zaměstnané, celkem 70,“ vzpomíná na sílu nakažlivosti nové nemoci představená jablunkovského kláštera sestra Imelda.

„Příznaky byly podobné jako u nachlazení či chřipky – zvýšená teplota, někdy několik dnů horečka nad 38° C, slabost nebo bolest kloubů, navíc ztráta čichu. Někdo neměl žádné příznaky a o tom, že je pozitivní, věděl jen z testování. Také já jsem si zprvu myslela, že jsem se jen nachladila. Občas se stane, že dostanu rýmu, bolí mě v krku a cítím, že mám zvýšenou teplotu. Teprve když se k běžným symptomům, na něž zabral Aulin, přidala po nějaké době ztráta čichu, uvědomila jsem si, že to asi nebylo obyčejné nachlazení,“ popisuje nemoc sestra představená.

Sestrám pomohly běžné léky, bylinné čaje a tinktura se slivovicí

Nemocné řeholnice si kromě naordinovaných léků na snížení horečky pomáhaly i vlastní „klášterní medicínou“ připravenou z bylin a slivovice. Nedají na ni dopustit při každoročním zimním období chřipek. Nyní jim jejich tinktura pomohla v boji s příznaky nemoci Covid-19. Kromě Paralenu, Nurofenu nebo Aulinu pily také v srpnu teplé bylinkové čaje a po lžičkách užívaly osvědčenou tinkturu z třapatky nachové a lichořeřišnice.

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) a lichořeřišnice (Tropaeolum majus) neboli kapucínka roste na klášterní zahradě v Jablunkově a sestry její léčivé účinky každoročně využívají při sezónní vlně chřipek. Tinktura z léčivek jim nyní pomohla mírnit příznaky nemoci Covid-19. Tyto bylinky se běžně používají v různých přípravcích a sirupech na podporu imunity.

Příprava tinktury není složitá a řeholní sestry se o svůj recept ochotně podělily.

Příprava tinktury z třapatky nachové

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Láhev naplníme do 1/3 čerstvými bylinkami třapatky (květy, stonky, příp. také kořen) a zalejeme slivovicí. Takto naložené bylinky se nechají měsíc luhovat na okně na přímém slunci. Poté je tinktura připravena k užívání. Jako prevence nachlazení a chřipky se užívá 1 lžička denně. Pro lepší účinnost je vhodné nechat tinkturu působit nějakou dobu v ústech. Kdo nesnáší alkohol, může tinkturu pít v horkém čaji.

V počáteční fázi onemocnění virózou se doporučuje užívat 1 lžičku 3x denně. Klášterní medicína pomáhá sestrám zatočit s chřipkou každou zimu, tentokrát byla úspěšně nasazena i proti koronaviru.

O třapatce nachové a jejich účincích lze najít na internetu velmi mnoho stránek. Například na webu bylinkyprovsechny.cz nebo na bylinkopedii.

Příprava tinktury z lichořeřišnice

Lichořeřišnice (Tropaeolum majus)

Poměr bylin a slivovice je stejný jako u předchozího návodu. Do 1/3 sklenice vložíte lichořeřišnici (květ, stínky, listy) a zalejte slivovicí. Láhev zavíčkujte a nechte měsíc luhovat. Přefiltrujte a naplňte do čisté láhve. Užívá se ½ kávové lžičky 1-3 x denně zvláště při zánětu močových cest a při kašli. Tinktura působí jako bylinné antibiotikum a antivirotikum.

Více o účincích lichořeřišnice najdete v různých herbářích na internetu.

Reklama

Má dokonce svou vlastní doménu https://www.lichorerisnice.cz/.

Nechybí vám něco v kuchyni? Potřeby na vaření, pečení a stolování najdete na i-domacipotreby.cz.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap