Poutní místa

Na mši i na pouť jen ve svém okrese. Kdo smí navštívit nejznámější poutní místa v Česku?

Na procházku, vyjížďku na kole, běh nebo venčení psa lze v rámci přísných pravidel lockdownu využít jen katastr své obce nebo města. Když půjdete v neděli na mši nebo se rozhodnete vydat na soukromou pouť, prostor se náhle rozšiřuje až na celý okres. Významná poutní místa v České republice se naopak musí obejít bez návštěvníků z širokého okolí. Mohou na ně jen obyvatelé z okresu, kde se svatyně nacházejí.

Velehrad je tak přístupný jen pro ty, kdo mají trvalý pobyt v okrese Uherské Hradiště. Svatý Hostýn lidem, kteří žijí v okrese Kroměříž, Svatý Kopeček se může stát cílem soukromé pouti těm, kdo žijí na území okresu Olomouc. Svatá Hora je dostupná lidem z okresu Příbram a Starou Boleslav si mohou jako cíl svého putování zvolit ti, kdo bydlí v okrese Praha-východ. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha a další významné poutní cíle v hlavním městě jsou teď dostupné jen Pražanům.

Co nyní platí pro bohoslužby a poutě?

Bohoslužby a podobná náboženská shromáždění se mohou konat, počet přítomných osob je však omezen na 10 % kapacity míst k sezení v místě konání bohoslužby. Bohoslužby se můžete zúčastnit pouze v okresu, ve kterém máte bydliště.

Konání hromadných poutí je nyní zakázáno. Individuální poutě jsou dovoleny stejně, jako návštěva svatostánků, tedy pouze v rámci okresu, kde máte bydliště.

Při bohoslužbách platí povinnost mít zakrytá ústa i nos respirátorem nebo obdobným prostředkem (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95), které brání šíření kapének.

Nejznámější poutní místa a okresy, kde leží

Velehrad – okres Uherské Hradiště (Staré Město, Uherské Hradiště, Uherský Brod)

Svatý Hostýn – okres Kroměříž (Kroměříž, Holešov, Chropyně, Hulín, Bystřice pod Hostýnem)

Svatý Kopeček – okres Olomouc (Olomouc, Litovel, Šternberk, ale i Uničov a Moravský Beroun)

Svatá Hora – okres Příbram (Příbram, Sedlčany, Dobříš, Rožmitál pod Třemšínem)

Reklama

Stará Boleslav – okres Praha-východ (Brandýs nad Labem, Klecany, Úvaly, Říčany, Mnichovice, Kostelec nad Černými lesy)

Duchovní centrum Vranov u Brna (okres Brno-Venkov)

Křtiny – okres Blansko (Adamov, Blansko, Letovice, Boskovice)

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap