Příběhy

Největší výstavu betlémů v České republice organizuje tiskárna Kleinwächter ve Frýdku-Místku

Betlémy mu učarovaly už v dětství a Vánoce bez jesliček si nedokáže představit. Romantické betlémské scenérie Ježíšova narození začal sbírat a dnes jich má více než 200. Řeč je o Josefu Kleinwächtrovi, zakladateli tiskárny ve Frýdku-Místku, která nese jeho jméno. Před dvaceti lety začal svou sbírku vystavovat a zvát na ni nejen obyvatele města. Přicházely jich stovky, pak tisíce. Prostory tiskárny nestačily a výstava se musela přestěhovat do chodeb základní školy, která je přes ulici. V pondělí 26. a v úterý 27. prosince bude v budově 8. ZŠ k vidění 222 betlémů. Jedná se patrně o největší výstavu jesliček.

Letošní výstava betlémů s tiskárnou Kleinwächter má pořadové číslo 19. Kdyby nebylo dvouleté covidové přestávky, číslo by bylo o dvě vyšší. „Osmnáciletou tradici přerušila na dva roky pandemie covidu, který sice ještě neukončil své působení, ale v současné době již není důvodem ke strachu,“ říká Josef Kleinwächter, který se svými přáteli zve na 19. výstavu do budovy 8. ZŠ na ulici Československé armády.

„Dovoluji si vás se svými přáteli spoluvystavovateli – Jirkou Bíleckým a Danielem Adámkem pozvat na výstavu, která bude mít v tomto roce 2022 k zhlédnutí 222 betlémů z vlastní sbírky a je tím považována za největší výstavu tohoto druhu v České republice,“ dodal Josef Kleinwächter, který každoročně zajišťuje hostům z řad široké veřejnosti doprovodný program i občerstvení. Zazní živá vánoční hudba pod vedením paní doktorky Baronové. Vystoupí: Catena Muzika, Frýband, Dětský sbor Osminka a Osma z 8. ZŠ, SLPT Ostravica a další.

Vstup na výstavu je tradičně zdarma. Součástí je však dobrovolná charitní sbírka pro potřebné města Frýdku-Místku. Letos nebude chybět ani řezbářský plenér. Řezbář Lupo Anetta, který již 9 let svým uměním dělá výstavě nádhernou kulisu svoji mistrovskou práci se dřevem. Současně během výstavy vznikají figury pro velký frýdeckomístecký betlém.

Výstava se rok od roku rozrůstá. Pomáhají k tomu i samotní návštěvníci, kteří mají možnost sběrateli sbírku rozšiřovat. „Pokud máte doma betlém, který nestavíte, prosíme, přispějte do sbírky. Betlém bude dělat každoročně radost nejenom vám, ale i tisícům návštěvníků, kteří každoročně na výstavu přijdou,“ prosí každoročně zakladatel sbírky Josef Kleinwächter.

Reklama

Záštitu nad výstavou betlémů převzal apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David. Výstavu zahájí v pondělí 26. prosince v 13.00 ředitel televize Noe P. Leoš Ryška, SDB a primátor Frýdku-Místku Petr Korč. Otevřeno bude až do 18.00 hodin. Druhý výstavní den v úterý 27. prosince je možné betlémy shlédnout od 10.00 do 18.00 hodin.

Návštěvníci výstavy mají využít k parkování přilehlá parkoviště a parkoviště u komerčního centra (300 metrů od 8. ZŠ Frýdek-Místek). Plakát k výstavě zde.

Foto: Daniel Adámek, spoluvystavovatel výstavy betlémů v Frýdku-Místku s tiskárnou Kleinwächter.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap