Bánská Bystrica, Bánská Štiavnica a Kremnica – to jsou jen tři nejznámější hornická města na trase Barborské cesty, po níž se již pět let vydávají pěší poutníci. Stezka je vyznačena v krajině středního Slovenska a odkazuje na starou báňskou tradici tohoto regionu. Barborská cesta měří 186,2 km a její start i cíl je v Banské Bystrici. Projít se dá pěšky za 9 dní a poutníci během jednotlivých etap navštíví významná města a obce, které spojuje těžba nerostů.
Autoři projektu se při trasování jednotlivých etap inspirovali nejen báňskou historií regionu, ale také siluetou postavy světice. Symbolem stezky je silueta věže na žlutém poli a 29 dřevěných věží slouží na trase také jako rozcestníky. Každá z věží upozorňuje na významná a pozoruhodná místa na stezce. Věž má symbolická tři okna, která znamenají tři úrovně poznání a zároveň odkazují za legendu o sv. Barboře, která měla být vězněná ve věži za to, že se stala křesťankou. Z úcty k Nejsvětější Trojici měla nechat vybourat ve věži třetí okno, aby tak znázornila symboliku Boha Otce, Syna a Ducha svatého.
Poutní trasu Barborská cesta lze absolvovat nejen pěšky, ale i na kole. Terén je příznivý pro oba způsoby pohybu. Žluté směrovky s černou věží vedou poutníky malebnou krajinou. Cesta je strategicky rozdělená na úseky mezi jednotlivými obcemi s ohledem na dostupnost ubytovacích zařízení a restaurací s možností ochutnávky místních specialit. Na trase funguje také možnost přepravy zavazadel.
A co vše na Barborské cestě navštívíte? Z Banské Bystrice se dostanete do obce Staré Hory, dále je na trase Skalka, Kremnica, Sklené Teplice, Banská Štiavnica, Bacúrov, Zvolen, Hronsek a znovu Banská Bystrica.
Všechny další potřebné informace najdete na https://barborskacesta.sk/
Partnerským projektem Barborské cesty je v Rakousku poutní stezka Johannesweg, která leží v Horním Rakousku nedaleko hranic s Českou republikou.
Bild von Cosmin Iovan auf Pixabay