Poutní místa Příběhy

Nejstarší perníkářství v Mariazell zaniklo. Rodinu umořily dluhy. Dům s pekárnou je na prodej

Výloha dvoupatrového domu s vínově červenou fasádou, empírovými okny a zdobným medailonem s obrázkem Panny Mariazellské je už druhým rokem prázdná. Až do konce roku 2018 zde rodinné perníkářství Kerner připravovalo na 40 druhů sladkých medových dobrot. Objekt s pekárnou, prodejnou a kavárnou má celkem 24 pokojů a je na prodej. Cenu realitka sdělí na vyžádání.

S perníky od Kernera zmizel kousek historie nejvýznamnějšího rakouského poutního místa

Tradiční recepty se u Kernerů předávaly z generace na generaci od roku 1860, kdy v domě na adrese Wiener Neustädterstrasse 8 rodina perníkářství založila. Ruční řemeslná výroba však podnik nestačila uživit. Rodinná firma vedená Franzem Kernerem se dostala do dluhů, až nakonec skončila v insolvenci. O bankrotu nestaršího perníkářství v Mariazell se rozhodlo v březnu 2019. Smutnou zprávu okomentovala o tři měsíce později jeho žena Stefanie na jednom z kulinářských blogů. „Kousek historie Mariazell zmizí navždy! Se smutnou jistotou se nejstarší Mariazeller Lebzelterei a cukrovinky již neotevřou. Obchodní a rodinné břemeno je příliš velké …“.

Reklama

S perníkářstvím Kerner skutečně zmizela část historie tohoto nejnavštěvovanějšího poutního místa. Perníková srdce se zelenou pentlí si odtud poutníci odnášeli více než 150 let. „Lebkuchen“ s pěti mandlemi byl vždy vyhledávanou pochoutkou stejně tak jako další sladké občerstvení, které si unavení poutníci dopřávali po dosažení svého poutního cíle. Dům s perníčky byl jen pár desítek metrů za mariánskou bazilikou. O rodinném perníkářství je zmínka v každém cestovatelském průvodci a o tradičním pečení perníčků vyšlo v posledních letech i několik reportáží.

Perníkářství Pirker vsadilo na prodej přes katalog. Má prodejny také ve Vídni a v Salzburku

Nejnavštěvovanější poutní místo v Rakousku však bez perníčků nezůstane. Ve městě působí ještě jedna významná perníkářská rodina Pirker. S původními perníkáři z Wiener Neustädterstrasse je dokonce pojí příbuzenské vztahy. V roce 1970 se Waltraud Kernerová provdala za Matthiase Pirkera a od té doby se ve štýrském městečku objevuje nová značka, která z perníku z Mariazell udělala vyhledávanou specialitu. Perník začali prodávat nejen návštěvníkům poutního místa, ale prostřednictvím katalogu dodávat kamkoliv po světě. A tak je tomu i dodnes.

Kromě perníků však začali Pirkerovi vyrábět další produkty. Ke sladkému pečivu se přidal med, svíčky z pravého včelího vosku, medovina a bylinné likéry. Perníky a další lahůdky se pečou v nové pekárně na Grazer Straße, přibývají obchody a kavárny blíž bazilice. Od roku 2013 má perníkářství Pirker pobočku v centru Vídně na Stephansplatz, v roce 2014 se otevírá zážitkové perníkářství v Mariazell, v roce 2015 prodejna v Salzburku a od roku 2018 bylo možné koupit perníky na sedmi vánočních trzích v Mariazell, ve Vídni a v Salzburku.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap