Poutní stezky

Tým z norské stezky sv. Olafa zavítal na Moravu, aby poznal Cyrilometodějskou stezku

Tvůrci Svatoolafských cest vedoucích do norského Trondheimu ke katedrále Nidaros prožili poslední květnový týden ve Zlínské kraji. Cílem jejich cesty bylo poznání Cyrilometodějské stezky a prohloubit spolupráci mezi představiteli tematicky podobných kulturních sítí. V regionu absolvovali třídenní program nabitý poznáváním klíčových míst a aktérů rozvoje Cyrilometodějské stezky. Ta je stejně jako Svatoolafská certifikovaná Radou Evropy. Z Trondheimu zavítali na Východní Moravu představitelé krajské destinační organizace Trøndelag Reiseliv AS, Sdružení pro kulturní stezku Svatoolafských cest, Národního poutního centra Nidaros a města Trondheimu.

Obě stezky vedou poutníky k poznání kulturního dědictví

„Obě kulturní stezky mají společný cíl – přibližovat kulturní dědictví, turistiku a moderní poutnictví dnešním lidem, proto jsou vzájemná setkání velmi inspirující. Vloni jsme díky projektu připraveným sdružením Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje financovanému z Norských fondů navštívili naše norské partnery a učili se z jejich přístupu k rozvoji Svatoolafských cest. Letos jsme jim zase umožnili na oplátku uskutečnit cestu do našeho regionu za poznáním Cyrilometodějské stezky. A to díky projektu Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, opět podpořeného z Norských fondů v rámci bilaterální spolupráce,“ uvedl Lubomír Traub, předseda sdružení EKSCM a náměstek hejtmana Zlínského kraje pro strategický rozvoj, územní plánování, dotace a cestovní ruch.

Dva dny putování a den plný diskuzí a poznávání města Zlína

První den zamířila norská delegace do jádrového území Cyrilometodějské stezky a navštívila Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě, Archeoskanzen v Modré a Poutní areál Velehrad s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Na všech místech dostali podrobný výklad o kulturním dědictví ve vazbě na dobu a odkaz sv. Cyrila a Metoděje. Druhý den pokračovali pěším putováním po jedné ze značených cyrilometodějských tras, a sice z Pusteven přes Radhošť do Rožnova pod Radhoštěm. Navštívili nové informační centrum Brána Pusteven, obnovený Libušín i kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti.

Třetí den byl věnován diskusím o fungování, propagaci a možných formách spolupráce obou mezinárodních partnerských sítí. Hosté si prohlédli také významné baťovské památky na Cyrilometodějské stezce ve Zlíně – Baťův mrakodrap a expozice v Baťově institutu 14|15 seznamující s historií firmy Baťa i cestami Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Na závěr ještě poznali atmosféru festivalového Zlína, kde právě začal 64. Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež, nejstarší a největší svého druhu na světě.

Cesta sv. Olafa je dlouhá 643 km a potřebujete na ní minimálně 32 dní

V Norsku je mnoho poutních cest. Nejoblíbenější je osm stezek svatého Olava ke katedrále Nidaros v Trondheimu. Od kanonizace bývalého vikingského krále Olava Haraldssona II v roce 1031 je svatyně svatého Olava v katedrále Nidaros nejvýznamnějším poutním místem v severských zemích. Osm stezek do svatyně pokrývá celkem asi 3000 kilometrů klidnou krajinou a malebnými vesničkami s kulturním dědictvím a skvělými příležitostmi ochutnat místní jídlo.

Reklama

Většina poutníků volí krásnou cestu údolím Gudbrandsdalen. Ta vede 643 kilometrů z hlavního města Osla do Trondheimu, třetího největšího města Norska. Trasa je nejdelší poutní cestou v zemi a ve středověku byla hlavní cestou do Nidarosu (dnes Trondheim). Túra trvá minimálně 32 dní. Projdete historickými památkami a projdete se kulturní krajinou a nedotčenou přírodou. Středověké farmy poskytují kulinářské zážitky za použití sezónních, místních surovin a poskytují pohodlnou postel na noc.

Více o poutní cestě sv. Olafa najdete na https://pilegrimsleden.no/

Zdroj text a fotografie: https://www.cyril-methodius.cz/cs/zpravy/ 

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap