Tvůrci Svatoolafských cest vedoucích do norského Trondheimu ke katedrále Nidaros prožili poslední květnový týden ve Zlínské kraji. Cílem jejich cesty bylo poznání Cyrilometodějské stezky a prohloubit spolupráci mezi představiteli tematicky podobných kulturních sítí. V regionu absolvovali třídenní program nabitý poznáváním klíčových míst a aktérů rozvoje Cyrilometodějské stezky. Ta je stejně jako Svatoolafská certifikovaná Radou Evropy. Z Trondheimu zavítali na Východní Moravu představitelé krajské destinační organizace Trøndelag Reiseliv AS, Sdružení pro kulturní stezku Svatoolafských cest, Národního poutního centra Nidaros a města Trondheimu.
Obě stezky vedou poutníky k poznání kulturního dědictví
„Obě kulturní stezky mají společný cíl – přibližovat kulturní dědictví, turistiku a moderní poutnictví dnešním lidem, proto jsou vzájemná setkání velmi inspirující. Vloni jsme díky projektu připraveným sdružením Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje financovanému z Norských fondů navštívili naše norské partnery a učili se z jejich přístupu k rozvoji Svatoolafských cest. Letos jsme jim zase umožnili na oplátku uskutečnit cestu do našeho regionu za poznáním Cyrilometodějské stezky. A to díky projektu Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, opět podpořeného z Norských fondů v rámci bilaterální spolupráce,“ uvedl Lubomír Traub, předseda sdružení EKSCM a náměstek hejtmana Zlínského kraje pro strategický rozvoj, územní plánování, dotace a cestovní ruch.
Dva dny putování a den plný diskuzí a poznávání města Zlína
První den zamířila norská delegace do jádrového území Cyrilometodějské stezky a navštívila Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě, Archeoskanzen v Modré a Poutní areál Velehrad s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Na všech místech dostali podrobný výklad o kulturním dědictví ve vazbě na dobu a odkaz sv. Cyrila a Metoděje. Druhý den pokračovali pěším putováním po jedné ze značených cyrilometodějských tras, a sice z Pusteven přes Radhošť do Rožnova pod Radhoštěm. Navštívili nové informační centrum Brána Pusteven, obnovený Libušín i kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti.
Třetí den byl věnován diskusím o fungování, propagaci a možných formách spolupráce obou mezinárodních partnerských sítí. Hosté si prohlédli také významné baťovské památky na Cyrilometodějské stezce ve Zlíně – Baťův mrakodrap a expozice v Baťově institutu 14|15 seznamující s historií firmy Baťa i cestami Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Na závěr ještě poznali atmosféru festivalového Zlína, kde právě začal 64. Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež, nejstarší a největší svého druhu na světě.
Cesta sv. Olafa je dlouhá 643 km a potřebujete na ní minimálně 32 dní
V Norsku je mnoho poutních cest. Nejoblíbenější je osm stezek svatého Olava ke katedrále Nidaros v Trondheimu. Od kanonizace bývalého vikingského krále Olava Haraldssona II v roce 1031 je svatyně svatého Olava v katedrále Nidaros nejvýznamnějším poutním místem v severských zemích. Osm stezek do svatyně pokrývá celkem asi 3000 kilometrů klidnou krajinou a malebnými vesničkami s kulturním dědictvím a skvělými příležitostmi ochutnat místní jídlo.
Většina poutníků volí krásnou cestu údolím Gudbrandsdalen. Ta vede 643 kilometrů z hlavního města Osla do Trondheimu, třetího největšího města Norska. Trasa je nejdelší poutní cestou v zemi a ve středověku byla hlavní cestou do Nidarosu (dnes Trondheim). Túra trvá minimálně 32 dní. Projdete historickými památkami a projdete se kulturní krajinou a nedotčenou přírodou. Středověké farmy poskytují kulinářské zážitky za použití sezónních, místních surovin a poskytují pohodlnou postel na noc.
Více o poutní cestě sv. Olafa najdete na https://pilegrimsleden.no/
Zdroj text a fotografie: https://www.cyril-methodius.cz/cs/zpravy/